ENTERPRISE OC: výstavba finišuje

Stavba nové kancelářské budovy ENTERPRISE OFFICE CENTER v Praze 4 na Pankráci dosáhla ve výšce 50 metrů nad zemí svého nejvyššího bodu, tedy takzvané glajchy. S dokončením celého projektu počítá developer, kterým je společnost Erste Group Immorent ČR, v posledním čtvrtletí letošního roku. Enterprise nabídne celkem 29 069 metrů čtverečních kancelářské plochy třídy A v 12 podlažích (plus 4 podzemních) a 2 622 metrů čtverečních ploch v přízemí určených pro nejrůznější služby.

„Od vstupu na český trh v roce 1997 jsme v Praze realizovali více než 130 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch, které využívá přes 90 renomovaných tuzemských i zahraničních společností. Dalších 100 tisíc metrů čtverečních máme ve stadiu příprav,“ uvedl Tomáš Velemínský, jednatel společnosti Erste Group Immorent ČR. Projekt ENTERPRISE sice přichází na trh v době, kterou lze jen stěží označit za příznivou (volných kancelářských ploch vzhledem k velmi dynamické výstavbě přibývá, míra neobsazenosti proto stoupá a dnes se pohybuje nad 17 %), ale do značné míry už má „vystaráno“. Prvním nájemcem je společnost Avast, jež se řadí k předním světovým poskytovatelům antivirového softwaru. Podle provozního ředitele společnosti AVAST Ondřeje Vlčka rychle rostoucí firma (letos nabírá 200 nových zaměstnanců) má značné nároky na kvalitu, novou budovu dlouho vybírala, aby se nakonec rozhodla právě pro budovu Enterprise.

Atraktivní lokalita

Aktuální projekt společnosti Immorent má všechny předpoklady pro to, aby se stal svou velikostí a prominentní polohou novou dominantou obchodní čtvrti Prahy 4. Tato městská část je nejdynamičtější a nejvyhledávanější kancelářskou lokalitou v Praze. Zatímco míra neobsazenosti kancelářských ploch činila v letošním prvním čtvrtletí v celé metropoli činila už zmíněných 17 %, v Praze 4 to bylo pouhých 7,6 %. Právě v této městské části se loni uzavřela zhruba třetina z celkově realizované poptávky po pronájmu kancelářských ploch a dokonce polovina v prvním kvartále letošního roku.

Enterprise je přitom pokračováním úspěšného developmentu obchodní čtvrti v lokalitě Pankrác. Nachází se mezi kancelářskou budovou Gemini a magistrálou, od níž ji odděluje monumentální skleněná protihluková stěna. „Od počátku je zřejmé, že dům bude vnímán nejvíce z pražské magistrály, z auta a v pohybu. Vzniká tak nová dynamická, klouzající uliční čára – linie sledující táhlý oblouk silnice při výjezdu z centra Prahy,“ říká architekt Vladimír Krátký, který se na budově Enterprise podepsal jako architekt i designer.

Jednou z nezanedbatelných výhod budovy Enterprise je až extrémní dopravní přístupnost. Vzdálenost ke stanici metra C Pankrác je pár desítek metrů a pokud dojde k výstavbě trasy D, metro bude ještě blíže. Snadné to budou mít i automobilisté – za pět minut se lze dostat na Pražský okruh a za 30 minut na ruzyňské letiště.

Výjimečné energetické úspory

Kancelářská budova ETERPRISE, podobně jako ostatní stavby společnosti Immorent, byla koncipována s ohledem na udržitelnost, tvorbu příjemného pracovního prostředí, ohleduplnost k okolí a úsporu energií. Projekt budovy získal certifikát BREEAM Excellent. Až čtvrtinu nákladů na chlazení ušetří venkovní žaluzie osazené na všech oknech s možností individuální regulace stínění slunečního záření, které zabraňují pronikání tepla do budovy. Velké prosklené plochy také snižují až o 15 % náklady na osvětlení. Tepelná čerpadla umístěná na střeše budovy vylepšují účinnost vytápění prostor a ušetří až pětinu těchto nákladů.

Spotřeba energie v Enterprise bude monitorována elektronickým systémem, který umožní optimalizovat její provozní náklady. Celkové úspory nákladů na energie v porovnání s jinými budovami porovnatelné velikosti mají dosahovat až 25 %.

Hlavní partneři

Naši partneři