Glosář E. Forejta: Home Office Dress Code aneb doba (ne)oholená

Přesto, že jsem se i v minulosti s lidmi hojně „setkával“ přes videomeetingy, nelze to vůbec srovnávat s masivní exkurzí do kuchyní, obýváků, ale i zahrad kolegů i partnerů, kterou zažíváme teď. Ani výlet do intimity komunikace s dětmi ve formě výkřiku „TICHÓ, NEVIDÍTE, ŽE MÁM JEDNÁNÍ!“, není dnes nic neobvyklého.

A to mě přivedlo k zamyšlení o dress kódu pro home office. Ano, již před krizí jsem si často přišel v obleku s kravatou jako exot, ale teď nemine videomeeting, kde by se mě někdo nezeptal, jestli se fakt takhle oblékám i doma? Popravdě řečeno si začínám připadat jako nějaký vyvrhel.

Ale nebojte, nebude následovat mravokárný text na téma chuligánů a nezdvořáků a zarostlých mániček. Naopak, chtěl bych s vámi sdílet důvody, proč se vyplatí doma oblékat stejně jako do práce, prostě vás k tomu motivovat.

Tak zaprvé jde o to, udržet si zdravý rozum. Pokud se obléknete ráno jako do práce, váš mozek jistě pozná, že se děje rutina, po které přichází výkon, nikoli lážo plážo leháro u televize. Ono se to pak tak nějak chce lépěji pracovat! Stejně tak věřím v dopad převlékání na snížení míry intoxikace našich domovů prací. Mnozí to známe - domů si práci nechceme tahat, přesto dnes v oblíbeném tríču na neděli prožíváme stresy při práci, byť z domova. A bude to tríčo na neděli fungovat jako tríčo na neděli i po 8- až 10-hodinové bitvě s technikou a videokóly, nebo kolegy/partnery/kýmkoli, kdo vypadá, že pod stolem sjíždí Facebook, nebo Instáč? Pro mě prostě funguje to, že se večer svléknu z oblečení do práce (klidně „casual“) a pak „doma je doma“, nikoli „doma v práci“.

Za druhé - a to je neméně důležité – jde o to, co to udělá s vaším partnerem a vašimi dětmi. Z mé zkušenosti mohu potvrdit, že když mě mí potomci vidí v oblečení do práce, chápou a respektují mnohem lépe a více, že si nemůžeme hrát a ony nemohou mlátit botou o dveře, když je nechci vpustit do pracovny/jídelny/kuchyně/skládku, prostě kamkoli, co právě funguje jako improvizovaná kancelář. O reakci partnera snad nemusím vůbec mluvit. Ne snad, že by se dalo očekávat absolutní pochopení pro vaší práci v „kutlochu“ a sestupování z výšin vašeho domácího zaměstnání jen na oběd, ale na příkladu mé ženy mohu potvrdit, že se na mě prostě jinak dívá, když se hezky obléknu. Neptal jsem se, jestli to bere tak, že si jí vážím, neb se doma nechovám jako neandrtálec v teplákách a neobléknu se jenom, když jdu ven, ale vidím, že jí pracovně oblečený prostě víc „beru“. A to má, přátelé, mnoho pozitivních dopadů, věřte mi.

Tedy podtrženo a sečteno, oblékat se na home office jako do práce vám pomůže zachovat rozum, udržet dům pracovně netoxický, usměrnit děti a dodat citům vašeho partnera vyšší intenzitu. No a pokud ne, tak alespoň můžete být při videohovorech za exoty se mnou.

Autor je ředitelem rozvoje v developerské společnosti Passerinvest Group.

Eduard Forejt

Hlavní partneři

Naši partneři