Glosář E. Korce: v říjnu se v Praze nezačal stavět ani jeden byt

Růst českého stavebnictví nekončí - i v říjnu rostla stavební produkce meziročně tempem 9 %. Daří se hlavně pozemnímu stavitelství, přidávají se ale i inženýrské stavby. Naopak bytová výstavba je stále v krizi - meziročně bylo v říjnu podle statistik ČSÚ zahájeno v celé České republice meziročně o 1,7 % bytů méně. A pokud jde pouze o bytové domy, tak tam je pokles více než třetinový - 35,4 %! Přitom vysloveně alarmující zůstává situace v Praze, kde se v říjnu nezačal stavět ani jediný nový byt v bytovém domě.

56. 20. 78. 13. 61. 36. To nejsou čísla tažená ve Sportce, ale počty nově zahájených bytů v bytových domech na území hlavního města v jednotlivých měsících tohoto roku. Bylo jich 56 v září, 20 v červenci, 78 v červnu, 13 v březnu, 61 v únoru a 36 v lednu. Na tato výmluvná čísla navázal říjen, kdy se nezačal stavět ani jeden jediný byt. Můžeme tak konstatovat, že se bytová výstavba v Praze zcela zastavila!

Pouze ve dvou měsících končícího roku se totiž letos dá mluvit o jakémsi pozitivním vývoji. A to ještě dubnová čísla zkresluje jeden velký projekt v Modřanech s 800 bytovými jednotkami. Přestože investor začal zatím stavět pouze zhruba jednu třetinu těchto bytů, statistici už je započítali všechny. I s tímto zkreslením se však dostaneme k tomu, že se v hlavním městě v tomto roce začalo stavět jen 1 663 nových bytů v bytových domech. To je extrémně málo. Vzhledem k tomu, že do konce roku statistikům zbývají k dopočítání statistiky pouze dva v podstatě zimní měsíce, nedá se očekávat, že by se tato tristní čísla příliš změnila.

Co se však musí změnit zcela určitě, je přístup pražských radnic a hlavně jednotlivých stavebních úřadů k bytové výstavbě. Nemůžeme déle čekat, až se nové vedení magistrátu a městských částí ve svých funkcích rozkouká. Na to je příliš pozdě. Hlavní prioritou všech musí být rozběhnutí v současnosti zamrzlé bytové výstavby.

Není přitom potřeba vymýšlet složitosti a čekat na změnu stavební legislativy. V povolovacím procesu jsou desítky, ne-li stovky rezidenčních projektů s mnoha tisíci byty. Stačí, aby jim stavební úřady daly prioritu a přestaly jejich schválení dále odkládat. Bez nových velkých bytových projektů se totiž z tohoto marasmu jen tak nevyhrabeme.

Autor je generálním ředitelem, předsedou představenstva a majitel developerské společnosti Ekospol.

Evžen Korec

Hlavní partneři

Naši partneři