Glosář M. Tomáškové: Pokles cen nových bytů nečekejme! 

Srpnová čísla o stavebnictví opět čekatele na dostupnější vlastní bydlení příliš nepotěšila. Během srpna sice vzrostl počet zahájených bytů, ale počet dokončených bytů v Praze meziročně klesl o 314 jednotek. Naopak stále rostou ceny, i když je tempo pomalejší než na začátku roku.

Potvrzují to i data Eurostatu v rámci tzv. House Price Indexu. Podle něj se v celé České republice ceny bydlení ve druhém čtvrtletí meziročně zvedly o bezmála 9 % a naše země je v tempu růstu cen na šestém místě v rámci celé Evropské unie - průměrný meziroční růst v EU činil jen 4,2 %. Ve srovnání s prvním kvartálem roku 2019 ceny vzrostly ceny v ČR o 2,1 %, přitom průměr EU byl 1,6 %.

Jen slabý vzestup výstavby

Za prvních osm měsíců letošního roku se v Praze podle dat ČSÚ dokončilo 2 739 bytů v bytových domech. Tímto tempem tedy v Praze každý měsíc přibylo v průměru 342 bytů, což by na konci roku znamenalo, že se počet nových dokončených bytů přehoupne lehce nad 4 000. Podle ekonomů i urbanistů je ale nutné v Praze ročně povolovat zhruba 10 000 bytů, a to nejen proto, že roční přírůstek obyvatel se pohybuje kolem 14 000, ale také kvůli skutečnosti, že bytový fond jednoduše zastarává a je nezbytné ho průběžně obnovovat.

Jenže ani počty zahájených bytů nenaznačují, že by se Praha konečně stavebně „odpíchla“. K letošnímu srpnu bylo zahájeno 577 jednotek, tedy o 131 více než v srpnu 2018. Od začátku roku bylo dokonce povoleno 10 % více bytů než za celý loňský rok, ale stále se bavíme o porovnání se základnou, která tato na první pohled pozitivní čísla poněkud degraduje. Podle našich odhadů může na konci roku být zahájeno přibližně 4 500 bytů v bytových domech, tedy ani ne polovina potřebného počtu. To by se totiž muselo povolit hned několik velkých rezidenčních projektů naráz, a to se stále neděje.

Ceny neklesnou

Mírně navýšený počet povolených staveb určitě nebude žádným impulsem k tomu, aby ceny bytů nabraly opačný směr. Naopak. Koktejl obsahující velkou poptávku po vlastním bydlení, růst cen stavebních prací a energií či stabilně rostoucí hodnoty pozemků, bude mít spíš příchuť dalšího pozvolného zdražování.

Dostupnosti bydlení nepomáhá ani další trpká ingredience, se kterou loni přispěchala Česká národní banka. Zpřísněné podmínky jsou i pro nadprůměrně vydělávající žadatele zkrátka nepřekročitelnou bariérou, takže přestože jsou úrokové sazby hypoték nyní velmi atraktivní, počet úspěšných žadatelů o hypoteční úvěr v posledních měsících výrazně klesá.

Autorka je výkonnou ředitelkou developerské společnosti Central Group.

Michaela Tomášková

Hlavní partneři

Naši partneři