Glosář T. Groznera: kde v Praze stavět?

Je tu trend, v němž mnozí vidí budoucnost pražské bytové výstavby: brownfieldy! Rozsáhlé nevyužívané plochy, mnohdy se zrezivělými a opuštěnými konstrukcemi, jsou jistě zajímavou lokalitou pro developery. Stačí připomenout čerstvý nákup obřího brownfieldu na Zličíně společností Central Group, nebo projekty ve Vysočanech, Jinonicích či Hloubětíně. Nicméně – pro bytovou výstavbu nejsou jedinou variantou.

Dobře situovaný brownfield má řadu výhod. Vždyť třeba na Smíchově vyrostou bytové domy vzdálené pár minut od centra Prahy - dopravní dostupnost je v dané lokalitě bezkonkurenční. Přínosem je také vynikající občanská vybavenost, když další bonusy spjaté s tím s bydlením přímo v srdci české metropole asi netřeba vyjmenovávat. Zároveň je ale nutné počítat s tím, že takové byty se pohybují cenově vysoko.

Městské brownfieldy už ze své podstaty nabízejí jedinečnou možnost bytové výstavby v hustě zastavěných místech, kde je nedostatek volných pozemků a kde by jinak nové byty jednoduše nemohly vzniknout. V tomto směru jsou brownfieldy unikátní a právem vyzdvihované.

Teritoriální limity

Obecně vzato, pro výstavbu jsou brownfieldy zkrátka zajímavou možností a do budoucna se jejich význam ještě zvýší. Zároveň je ale nutné mít na paměti, že jejich počet je omezený a že nejsou jedinými a nutně nejlepšími lokalitami, kde v Praze byty stavět. Podle studie Institutu plánování a rozvoje Prahy vzniká nejvíce developerských projektů v takzvaném pražském prstenci a tento trend zůstane jistě ještě dlouho platný.

Co si představit pod oním prstencem? Laicky řečeno, oblasti na okraji sídlištní zástavby, dále od centra Prahy, ale stále s dobrou dopravní dostupností. Nabídkové ceny se tam pohybují níže a pro běžného kupujícího jsou proto tamní byty dostupnější. Poptávka po těchto projektech neklesá, naopak roste a nedá se předpokládat nějaký zvrat.

Jako příklad takového projektu zmíním Nové Chabry, které vyrostly jen několik stovek metrů od pražských Kobylis. Výhody takového bydlení jsou zjevné - byty jsou velkorysejší, i ty menší mohou mít při zachování příznivé ceny větší metráž, příjemná je zeleň v okolí, cyklostezky, dětská hřiště.

I v prstenci kolem metropole samozřejmě zásadně záleží na lokalitě. Je potřeba přemýšlet nad tím, zda je poblíž dostatečná občanská vybavenost a zda dopravní spojení s centrem je skutečně vyhovující.  Ať tak, či onak,  jediná správná odpověď na to, kde v Praze stavět byty, neexistuje. Jako vždy má vše své pro a proti.

Tal Grozner

Hlavní partneři

Naši partneři