Hotely – atraktivní investiční destinace

Dohromady se na území CEE v hotelovém segmentu uskutečnilo 34 transakcí. Ve stejném období roku 2016 jich přitom proběhlo pouze 20 v celkovém objemu mírně převyšujícím částku 630 mil. eur. Meziročně tak došlo k nárůstu o 11 %. Západní trhy (Portugalsko, Španělsko, Německo, Francie, Itálie a státy Beneluxu) oproti tomu zaznamenaly růst o pouhé 0,3  %.

Český rekord

Česká republika dosáhla ve sledovaném období v rámci šesti transakcí druhého největšího objemu investic ve výši 165,5 milionu eur. To představuje mírný 5% pokles oproti prvnímu pololetí roku 2016, kdy se jednalo o 174 mil. eur. Přesto se na českém trhu uskutečnila zatím největší investiční transakce v regionu, a sice akvizice hotelu Marriott v Praze, který se letos v dubnu prodal za zhruba 90 mil. eur. Mezi další významné letošní transakce na českém trhu patří prodej hotelu NYX v centru Prahy a hotelů Diplomat Prague, Grandhotel Pupp v Karlových Varech a Angelo Hotel Pilsen. Podíl České republiky na celkové výši „hotelových“ investic v regionu střední a východní Evropy dosáhl téměř 24 %. Ve druhém pololetí letošního roku již proběhl prodej Motelu One (Na Poříčí 30) do rukou společnosti CEFC, jenž prodávala skupina Penta Investments.

Rakouský propad

Na rozdíl od prvního pololetí loňského roku, které s celkovým objemem investic ve výši pouhých 4 mil. eur nebylo pro Polsko příliš příznivé, je letos tato země v oblasti investic do ubytovacích kapacit zatím v regionu nejvýkonnější, a to jak v objemu, tak počtu transakcí – vyjádřeno čísly jde o 350 mil. eur a 16 transakcí.

V pomyslném žebříčku se pak za druhou nejlepší Českou republikou objevilo Maďarsko s investicemi ve výši 99,3 mil. eur, což je více než třikrát větší objem oproti stejnému období předchozího roku. Ve většině dalších zemí CEE se žádný významnější nákup zatím neobjevil, když k prudkému poklesu investiční poptávky po hotelech došlo v Rakousku. Tady se objem transakcí snížil zhruba o 80 %, ovšem to především proto, že rok 2016 byl v tomto směru pro Rakušany výjimečně úspěšný mj. díky prodeji hotelů Hilton Vienna a Imperial Vienna.

„Rostoucí zájem místních i zahraničních realitních investorů o region CEE se projevil zejména v odvětví cestovního ruchu, které zaujalo svojí vysokou návratností. Ta je velmi důležitá, protože se díky ní roztočilo kolo investic s kladným vlivem na výnosy během posledních let, zejména v Budapešti, Praze a Varšavě. Z příznivého kaskádového efektu nyní začínají těžit i regionální města, kde jsme svědky rostoucího zájmu o tyto trhy,“ říká David Nath, vedoucí hotelového týmu společnosti Cushman&Wakefield pro střední a východní Evropu.

CEE je atraktivní destinace

Všechny hlavní výkonnostní ukazatele hotelového segmentu včetně průměrné dosažené denní ceny (ADR) a průměrného příjmu na dostupný pokoj (RevPAR) poslední čtyři roky setrvale rostou. Důvodem je rostoucí počet turistů, kteří si pro dovolenou volí destinace ve střední a východní Evropě – přičemž zejména Praha je považována za jedno z nejbezpečnějších měst na celém světě, což zvyšuje i poptávku ze strany podnikatelské sféry.

Díky tomu všemu roste obsazenost hotelů v celé oblasti - během první poloviny roku dosahovala v průměru 69,2 % oproti  66,8 % ve stejném období roku 2016. S prudce rostoucí poptávkou se zvyšují i průměrné denní ceny - oproti 75,49 eura v první polovině roku 2016 vzrostla na současných 79,52 eura. Bulharsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko přitom dosáhly dvouciferné míry růstu.

SF/pb

Hlavní partneři

Naši partneři