Hypoteční trh míří k rekordům?!

Pandemie spojená s koronavirem covid-19 tuzemský hypoteční trh zatím nijak negativně neovlivnila. Ba právě naopak - objem hypotečních úvěrů v posledních měsících roste. „Vývoj ve druhém čtvrtletí byl pro nás do značné míry překvapující,“ řekl na konferenci Hypotéka 2020 Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky.

Letošní koronavirem spoutaný rok může paradoxně být pro hypoteční trh historicky tím nejúspěšnějším. V červenci 2020 dosáhl objem hypotečních úvěrů 21,6 miliardy korun. Fincentrum Hypoindex již má aktuální data i za srpen, v něm banky poskytly 6 868 hypoték za 19,2 miliard, což je oproti červenci sice pokles, ale i tak je to nejsilnější osmý měsíc v historii od zavedení žebříčku.

„Pandemie měla na rezidenční trh zatím jen minimální vliv. Ceny stále rostou prakticky v celé České republice. Osobně si myslím, že k žádnému dramatu nedojde, možná k mírnému vyrovnání nabídky s poptávkou. Pořád ale bude poptávka převyšovat nabídku,“ komentuje vývoj na bytovém trhu J. Feix. A protože ceny bydlení rostou, hypotéky podle něj budou stále žádanější.

Přetahovaná o klienty s historií

V období leden až červenec 2020 si Češi vzali hypoteční úvěry v hodnotě celkem 131,2 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 32 % - největší tržní podíl podle objemu má ČSOB (26,6 %), druhá je Česká spořitelna (26,3 %), když medailové pořadí uzavírá Komerční banka (22,1 %). Podobně příznivě se vyvíjí trh úvěrů ze stavebního spoření, ten ve zmíněném období vykázal hodnotu 36,9 miliard korun, což je meziroční nárůst o 31 %.

„Banky se přetahují o každého potenciálního klienta. Některé z velkých bank proto i v srpnu snižovaly sazby, aby získaly co nejvíce zájemců, nejlépe od konkurence formou refinancování stávajícího hypotečního úvěru. Kvůli nejistým vyhlídkám celé ekonomiky totiž banky výrazně zpřísnily posuzování bonity nových zájemců o hypotéky bez předchozí úvěrové historie. Mnohem bezpečnější pro ně je klient, který má za sebou mnoholeté bezproblémové splácení. Právě o takového dlužníka je největší boj,“ objasňuje Evžen Korec, hlava developerské společnosti Ekospol.

Výhodný úrok

Průměrná úroková sazba hypoték v ČR klesá již pátý měsíc v řadě - také proto byl zájem o financování bydlení úvěrem v srpnu rekordní. Ještě na počátku roku 2019 průměrná sazba činila 3 %, její aktuální výše je 2,11 %. Přitom podle statistik developerské společnosti Central Group si hypotéku pořizují nejčastěji lidé ve věku 31 až 40 let. Ti tvoří více než třetinu všech zájemců o úvěr, konkrétně 36 %.

Kvůli koronaviru mohli také klienti hypotečních bank žádat o odklad splátek. K 21. srpnu bylo oficiálně evidováno 397 000 takových žádostí. A hned 357 000 jich bylo úspěšně schváleno. Nedostalo se tak zhruba na 10 % žadatelů. „Kdo doteď úspěšně splácel, tomu bylo vyhověno. Kdo byl s prodlením již dříve, ten odklad nedostal,“ vysvětluje J. Feix.

Tomáš Kafka

Hlavní partneři

Naši partneři