Hypotéky nadále v rekordním tempu

Jenom v únoru domácí banky poskytly 9 413 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 18,95 mld. Kč  –  co do počtu meziročně o 21 % více, když z hlediska objemu šlo o nárůst ve výši 29,7 %. A to v této statistice nejsou obsaženy výsledky mBank, Oberbank, Fio banky a WSPK, které svá čísla portálu hypoindex.cz, z něhož analýzy společnosti GOLEM FINANCE vycházejí, nereportují.  Průměrná úroková sazba v únoru sjednaných hypoték vzrostla proti lednu o 5 setin procentního bodu na 1,87 % a průměrná výše hypotéky dosáhla částky 2,013 mil. Kč (meziročně o 135 000 Kč více).

Silná poptávka

V prvním měsíci roku byla situace obdobná, takže v součtu od začátku roku objem sjednaných hypoték dosahuje už částky 36,5 mld. Kč. Oproti loňsku hodnota sjednaných hypotečních úvěrů zatím roste o 33,7 %. „Doběhy úrokových garancí, obavy ze zpřísnění podmínek poskytování hypoték, rostoucí úrokové sazby a neustále se zvyšující ceny nemovitostí.  Toto jsou čtyři hlavní důvody rekordního zájmu o hypoteční úvěry,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE.

Pozoruhodné je, že raketový růst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů je provázen také razantním vzestupem produkce stavebních spořitelen. Ty během ledna a února rozpůjčovaly dalších takřka 9 mld. Kč, o 21 % více než v prvních dvou měsících minulého roku. Znamená to, že v České republice bylo letos rozpůjčováno na bydlení přes 45 mld. Kč a úvěrový „bytový“ trh tak meziročně vzrostl o 31 %.

Tlaky oběma směry

„Letošní první čtvrtletí bude bezpochyby nejúspěšnější v historii a uvidíme, jak se trh bude vyvíjet po 1. dubnu Podle našeho názoru by mohlo dojít k mírnému ochlazení poptávky po nových hypotékách, ale v opačném směru bude tlačit směrem vzhůru růst úrokových sazeb a možnost dopředného refinancování,“ odhaduje Libor Ostatek, přičemž připomíná už zmíněné restrikce trhu ze strany ČNB. Zatím stále formou doporučení – ovšem obvykle bývá všeobecně respektováno  – hodlá centrální banky limitovat poměr mezi výší hypotéky a hodnotou zastavované nemovitosti na maximálně 90 % a navíc svázat banky 15%  kvótou na úvěry mezi 80 - 90 % zastavované reality.

„Dopředné“ fixace

Banky dnes umějí sjednat hypotéku a počkat s čerpáním 12, ale i 24 měsíců. A vzhledem k tomu, že cena peněz na mezibankovním trhu roste a postupné zdražování hypoték je velmi pravděpodobné, se o této službě začíná stále více hovořit. Banky si v rámci konkurenčního boje a zápasu o maximální tržné podíl snaží své klienty udržet a jsou v tomto směru velmi aktivní. Například těm, kterým v dohledné době končí fixace, nabízejí službu „dopředné“ refixace, čímž si klienti mohou zajistit stávající sazbu na další fixační období.

SF/pb

Hlavní partneři

Naši partneři