Kanceláře jsou ve flóru po celé Evropě

Absolutně nevyšší zájem o nové administrativní prostory vykázalo Německo, zejména díky fungující ekonomice a pozitivním očekáváním lídrů trhu. Jen ve Frankfurtu se poptávka nájemců meziročně zvýšila o 47 %. Dalším kancelářským "tygrem" v pořadí byl irský Dublin (+ 45 %), následovaný Madridem (+ 29 %) a Varšavou (+ 28 %). Naopak pokles zájmu o kancelářské prostory ve srovnání s rokem 2016 byl zaznamenán v Lucemburku, Bruselu a Vídni, když oslabuje také poptávka v Londýně.

Prosperitní Praha

V souhrnných „kancelářských“ statistikách figuruje rovněž Praha. Rovněž zdejší kancelářský trh potvrdil reálné dopady růstu zájmu firem o nové kanceláře - jde o pokles neobsazenosti a zvyšující se nájemné. "Ačkoliv na pražský trh loni přibylo 146 000 čtverečních metrů nových kanceláří, zásadně ubylo volných prostor. Neobsazenost poklesla o třetinu na 7,5 %. Letos můžeme očekávat určité zvýšení neobsazenosti kvůli očekávanému dokončení více než 200 tisíc metrů čtverečních nových kanceláří, přestože už zhruba polovina má zajištěné nájemce," shrnuje Lenka Šindelářová z BNP Paribas Real Estate Czech Republic.

Pokud jde o zvyšující nájemné v Praze, netýká se jen centra, ale de facto všech městských částí. Zcela v souladu s předchozími odhady BNP Paribas Real Estate dochází k celkovému meziročnímu růstu průměrně o 5 %. Nejvyšší nájemné (prime rent) v Praze se už dostávají přes hranici 21 eur/m2/měsíc. A nárůsty nájemného jsou patrné i v segmentu kanceláří kategorie B, a to v intervalu 0,5 -1 eur za čtvereční metr a měsíc.

Jak ale upozorňuje Lenka Šindelářová, rozdíl v nájemném se odvíjejí také od toho, v jaké měně je nájemné účtováno. Nové budovy mají nájmy obvykle stanovené v eurech, starší v korunách. V důsledku posilující koruny pak hrají v konečné výši nájmu nemalou roli kurzové rozdíly. "Kupříkladu nájemce, kteří se stěhují do administrativní budovy s nájmem v eurech, ale mají příjmy v korunách, na sílící české měně vydělají,“ upřesňuje Lenka Šindelářová.

Londýnské problémy

Na pozadí vývoje tuzemského trhu kanceláří stojí loňský rekordní výsledek, kdy byly uzavřené pronájmy v objemu přes 500 tisíc m2. Nové pronájmy dosáhly téměř 400 000 m2, což je dalším rekordem pražského trhu, a o 28 % více než v roce 2016. Podle prognózy pražské kanceláře BNP Paribas Real Estate ale poptávka po nových kancelářských prostorách letos mírně oslabí, zejména v důsledku nedostatku zaměstnanců, který tlumí konjunkturu firem a jejich expanzi. Přesto však bude s vysokou pravděpodobností i v roce 2018 překročen roční průměr pronajatých kanceláří, jenž dlouhodobě dosahuje úrovně 300 000 m2.

I přes pozvolný růst nájmů zůstávají pražské kanceláře v rámci Evropy velmi atraktivní, a to i pro nové nájemce. Například v Berlíně oproti roku 2016 překročil růst nájmů 16 % a dosahuje hranice 33 eur/m2/měsíc. Za pozornost určitě stojí vývoj v Londýně, kde po letech soustavného růstu došlo k poklesu nejvyšších nájmů - i v centrálních částech města se propadly o dosud bezprecedentních 10 %. Naopak roste neobsazenost, což je pro londýnský trh další nezvyklý jev a to vše v souvislosti s přetrvávající nejistotou ohledně nadcházejícího brexitu.

SF/pb

Hlavní partneři

Naši partneři