Kanceláře od Albánie, přes Maďarsko až do Litvy

Největší nabídka moderních kancelářských prostor v zemích střední a východní Evropy je podle analýzy poradenské společnosti Colliers ve Varšavě, Budapešti a Praze. K sektorům, jejichž představitelé jsou nejaktivnějšímí nájemci, patří především IT, profesionální služby, bankovnictví a BPO / SSC (Business Process Outsourcing a centra sdílených služeb). Stále více kancelářských budov se také může pochlubit certifikáty a šetrností k živontímu prostředí.

Zpráva Collier analyzuje kancelářské trhy v 15 zemích střední a východní Evropy - jde o Albánii, Bělorusko, Bulharsko, Chorvatsko, Česko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Černou Horu, Polsko, Rumunsko, Srbsko, Slovensko a Ukrajinu. Experti firmy se přitom zaměřili hlavně na takové údaje, jako jsou celkový objem kancelářských ploch, podmínky nájmu a pronájmu, úroveň míry neobsazenosti, rozestavěná plocha a prognóza pro nadcházející roky. Většina moderních kancelářských projektů regionu se nachází v metropolích sledovaných zemí - v první polovině tohoto roku si ve všech hlavních městech 15 analyzovaných zemí pronajali nájemci více než 1,5 milionu m² moderních kancelářských prostor.

Dynamická Bukurešť

„Celkem objem moderních kancelářských prostor v 15 zemích střední a východní Evropy dosáhl v prvním čtvrtletí tohoto roku 27 milionů metrů čtverečních. V této době developeři dokončili 707 000 metrů a v současné době je jich ve výstavbě 3,7 milionu. Největší nabídka moderních kancelářských prostor byla zaznamenána ve Varšavě, Budapešti a Praze, zatímco největší nárůst nových prostor ve sledovaném období byl zaznamenán v Bukurešti. Druhé místo, pokud jde o množství nových kancelářských prostor dokončených v tomto časovém prostoru, zaujala Sofie a po ní Varšava,“ říká Dominika Jędrak z Colliers International. „Předpokládáme, že v roce 2021 celkový objem kancelářský prostor v regionu překročí úroveň 30 milionů m²,“ dodává Anna Maroń z Colliers International.

Trend: kancelářské brownfieldy

Trendem ve výstavbě kancelářských prostor v celém regionu je renovace starých průmyslových nemovitostí. Příkladem za všechny může být projekt Pradiareň 1900, který zahrnuje renovaci bývalé bratislavské niťárny. „V pražských lokalitách Karlína a Holešovic je trend revitalizace starých industriálních nemovitostí za účelem výstavby moderních kanceláří patrný už několik let. Jako příklad se dá uvést území v Holešovicích, kde je nyní v přípravě výstavba převážně administrativních projektů Port7 a RiverOff. Holešovický komplex budov Classic7, vystavěný na základech původného mlýnského areálu, byl dokončen před třemi lety. K revitalizaci se schyluje i v celém areálu bývalé automobilky Praga ve Vysočanech, kde celková plocha hlavní budovy přesahuje 27 000 metrů čtverečních.  Další srovnatelné projekty v ČR jsou například brněnská Vlňena a projekt Nová Zbrojovka, který zahrnuje území 22 hektarů,“ říká Jana Beeby z pražské pobočky Colliers International.

Sofistikovaná výstavba

Jedním z nejdynamičtějších trhů v regionu střední a východní Evropy se stala Bukurešť. S tím úzce souvisí pracovní síla, která v tomto městě nabízí příjemnou kombinaci dobrých jazykových znalostí a mnohem nižších nákladů než v západní Evropě.

Také kancelářská Varšava se rozvíjí velmi rychle - ve výstavbě je přibližně 40 administrativních budov o celkové ploše více než 830 000 m², které v následujících 24 měsících postupně vyplní nedostatek nabídky na trhu. Mezi největší projekty patří Varšavský HUB, Mennica Legacy Tower a Varso Place, nejvyšší budova v Evropské unii.

V Budapešti je ve výstavbě celkem 404 000 m², z čehož do konce roku 2019 bude předáno 95 000 m² kancelářských prostor. Silná aktivita je patrná také v pobaltských zemích, kde například v litevském Vilniusu je viditelná zvýšená přítomnost internacionálních společností. Živo je i v estonském Tallinnu, kde se mj. nachází Ülemiste City, největší smart city v Pobaltí a největší soukromý obchodní areál v severní Evropě. V lotyšské Rize se zase chystá projekt The Pine - bude to první kancelářská budova v tomto městě postavena zcela ze dřeva a první v pobaltských zemích, která bude mít nárok na WELL Building Standard (k certifikátu LEED Platinum).

Nájemníci poptávají vyšší kvalitu

Ukrajina a Bělorusko zaznamenávají rozvoj sdílených kancelářských prostor. V této části Evropy došlo na kancelářském trhu k oživení, a to zejména ze strany nájemců, kteří se snaží zlepšit své pracovní podmínky přechodem ze starších kanceláří k novějším.

Vysoká poptávka po kancelářských prostorech je dnes patrná i v balkánských zemích, zejména v tamních metropolích, tedy v Bělehradě, Záhřebu, Tiraně a Podgorici. Zejména v Srbsku zůstává poptávka po kvalitních moderních prostorech relativně vysoká, zvláště v porovnání s nabídkou. To samozřejmě akceleruje výstavbu – ta je v Bělehradě na svém historickém vrcholu, chystá se tady více než 180 000 m² nových kanceláří. Také kancelářský trh v Záhřebu a Tiraně se vyznačuje silnou poptávkou po moderních kapacitách a neustálým snižováním míry neobsazenosti v důsledku pomalého přítoku nové nabídky. Víceméně totož platí pro černohorskou metropoli Podgorica, která díky stabilnímu hospodářskému růstu země v posledních několika letech bude jistě i nadále přitahovat zahraniční investice.

SF/pb

Hlavní partneři

Naši partneři