Marcel Soural, Trigema: Pražské byty zdražují úředníci

Jak se dnes cítí pražský developer?

Což o to, cítím se dobře, ale … Development v této zemi a zvláště v Praze, to je práce na několik generací. Máte vizi, že postavíte něco hezkého, dobrá, ale než seženete pozemek, než připravíte projekt a pak hlavně než seženete všechna potřebná povolení razítka – to je fakt na generace. Což – musím říci – mne už trochu unavuje a nebaví.

Nejste sám, kdo si takto stěžuje. Jsou ale tací, kteří si v tomto směru hodně slibují od té nedávno schválené novely stavebního zákona?!

Ale ano, jistě je to krok správným směrem. Míním tím hlavně omezení počtu účastníků povolovacích řízení. Jistě zjednodušení naší práce jistě přinese i to integrované řízení. Bezva, ale pořád je to málo. A hlavně: sebelepší legislativa sama o sobě zlepšení situace nepřinese.

A co jej může přinést?

Výstavbu musí začít prosazovat politici na té velké i - a hlavně - na komunální úrovni. A spolu s nimi musí změnit postoj k výstavbě i úředníci. To oni byty zdražují! Hlavně kvůli nim je ta nabídka bytů v Praze slabá a ceny pochopitelně letí nahoru. Nebýt liknavých nebo přímo nečinných stavebních úřadů, byly by byty nejméně o 20 % levnější! Dnes je bohužel hlavním smyslem a motivem činnosti úředníků neudělat žádnou chybu. A tak šroubují svoje požadavky do nesmyslných končin a pořád chtějí nějaké další potvrzení, další dokumenty. Nám se nedávno začali dokonce vrtat ve smlouvě, kterou podle zákona musíme a také máme uzavřenou s telekomunikační firmou – oni se ale začali zabývat zněním té smlouvy, což je absurdní. Všechno se takhle zdržuje – a měsíce a roky plynou. Pro úřad to problém není, ale my se musíme nějak uživit – a obživou je pro nás realizovaná výstavba.

Jak tomu Trigema čelí?

Tak především tím, že máme rozpracováno podstatně více projektů. Obvykle jsme jich měli na stole tak pět šest, dnes je to skoro trojnásobek. A současně se koncentrujeme na větší projekty. Ale protože se skutečně musíme nějak živit a tu přípravu z něčeho financovat, máme také v plánu emisi obligací. Banky nám totiž půjčí až na projekt, který má alespoň územní rozhodnutí.

Její parametry?

Nominál je 10 000 korun, splatnost tři roky, výnos 4 %, celková hodnota emise je 300 milionů korun. A myslím, že takovou emisi budeme realizovat každým rokem.

Takže peníze na přípravu projektů budete mít. Co je z nich nejžhavější?

Mně se o tom vlastně nechce ani moc mluvit - ve všech případech jde o přípravu projektové dokumentace pro územní řízení. Ale abych vás tak úplně neodbyl – tak třeba v Praze 4 chystáme soubor bytových domů s celkem 160 byty. Ale jak jsem říkal, je to běh nikoli na dlouho trať, ale na generace. Správný developer má výdrž, nikdy se nevzdává- ale mne ten pražský rezidenční development opravdu už trochu zmáhá.

Vy jste ale mistr na diverzifikaci, vsadím se, že právě teď se jí hodně věnujete!

To máte pravdu. Skutečně se pouštíme do mnoha pro nás nových oblastí či aktivit. A pokračujeme tam, kde už jsme něco dokázali. Co se toho týká: k dvěma vědeckotechnickým parkům v Roztokách přibude další. Ten postavíme v Buštěhradu, dotaci už máme přiklepnutou, v současné době sháníme nájemníky. Nějak podobně se to vyvíjí i s naším skiareálem Monínec. Tam připravujeme několik menších investičních akcí a hlavně mu chystáme sourozence – v Železné Rudě na Šumavě.

Něco dalšího v oblasti výstavby?

Chystáme nedaleko Kladna průmyslový park – to jsme tedy už v oblasti logistiky či industriálu, jak říkají realiťáci.

Už poměrně dlouho také mluvíte o záměru postavit nájemní bytový dům – má to už konečně nějaké určitější obrysy?

Má! Máme pozemek ve vhodné lokalitě a máme dokonce už i samotný projekt.

A rýsuje se ještě jiná inovace?

Bude to inovace jako víno. Doslova. Ve Veselí na Moravě zakládáme vinařství – tedy my postavíme budovu, ve které se bude víno produkovat a prodávat. A ve vzniklé společnosti budeme mít partnery - tři mladé moravské vinaře. Všechno by mělo jít rychle – příští rok potřebná povolení, přespříští to plánujeme postavit. Pro nás je to investice zhruba stovky milionů korun.

Doslova žhavým fenoménem ekonomické současnosti je sdílená ekonomika – ta se už prostřednictvím Airbnb a podobných systémů etablovala i ve sféře nemovitostí. To vás nezajímá?

Zajímá. A už to dokonce testujeme, nakoupili jsme za tím účelem pár bytů. Ale tady je určitě nutné dodat, že nám nejde o nějaké výdělky. Zajímají nás informace z tohoto segmentu trhu, jak to funguje, jaké jsou výnosy a podobně.

To je inovací opravdu docela dost. Ještě něco?

Ano. Ale to je ještě tajné. Ovšem já můžu aspoň naznačovat: bude to o internetu, o realitách a o dalším využití našeho softwaru pro získávání údajů, které potřebujeme pro statistiky o rezidenčním trhu. Ty děláme už pár let. A pak máme ještě něco v záloze – ale to je opravdu tajné.

Petr Bým

Hlavní partneři

Naši partneři