Na obzoru další růst cen nových bytů

Domácí rezidenční developeři očekávají v roce 2020 pokračování růstu cen bytových novostaveb v Praze, a to o 4,7 % v centru města a o 3,7 % mimo něj. Na okrajích metropole pak management developerských firem předpovídá růst cen o 2,7 %.

Jak vyplývá ze studie zpracované společností CEEC Research ve spolupráci s KPMG, developeři plánují zvyšovat ceny svých nemovitostí v průměru o 2,4 % v roce 2020 a o dalších 1,9 % v roce následujícím. S trendem rostoucích cen počítá příklad i Martin Svoboda ze společnosti JRD: „Už dva roky ekonomové mluví o bublině a zastavení růstu cen.  Trh ale ukazuje, že se mýlí. A ceny dále porostou.“

Zisky beze změn

V roce 2020 očekává růst svých marží necelá pětina dotázaných developerských společností (17 %), když naopak s jejich poklesem počítá téměř desetina z nich (9 %). Tři čtvrtiny developerů, tedy značná většina, nicméně letos se změnou nicméně marží nepočítají (74 %), a totéž platí pro rok 2021. Jan Skříček ze společnosti Castle Rock Investments patří právě k těm, co nějaké posuny marží nepředpovídají: „Snažíme se o udržení ziskovosti na současné úrovni. Případný růst cen je tak čistě ovlivňován změnami vstupních nákladů.“

Aktuálnímu vzestupu cen, kterému část klientely už „nestačí“, přitom celé tři čtvrtiny developerů čelí zprostředkováním výhodnějšího financování (72 %). Nejčastěji se jedná o finanční poradenství, či dojednání nižších úrokových sazeb u hypotečních úvěrů (39 %).

Ve svých projektech plánuje přestavbu nebo rekonstrukci starších objektů více než polovina respondentů ankety (56 %), přičemž více než dvě třetiny (68 %) z nich připravují také nájemních bytů.

Samospráva a development

Stále aktuální jsou pro developerské firmy vztahy, respektive komunikace s orgány samosprávy. Jednání se zástupci pražských městských částí, ve kterých mají developeři alokovány své projekty, se podle necelé pětiny dotázaných zlepšila (18 %), ale podle dvou třetin respondentů se nezměnila (64 %). Za zhoršení situace v této sféře současný vývoj považuje necelá pětina dotázaných (18 %). Evžen Korec, šéf společnosti Ekospol, ke komunikaci s veřejnou správou dodává: „V některých městských částech se spolupráce s lokálními politiky zlepšila, jinde ne. Nedá se proto obecně říct, že by v Praze došlo k nějakému pozorovatelnému trendu.“

V nikoli ideálních vztazích mezi stavebníky a těmi, kteří výstavbu povolují či schvalují, tkví jedna z příčin mimořádně špatné dostupnosti bydlení v Praze, a to i rámci EU. Katastrofálně nízký počet nově povolených bytů logicky omezuje nabídku a žene ceny vzhůru. „V Praze se už mnoho let povoluje průměrně jen zhruba třetina z potřebných alespoň deseti tisíc nových bytů ročně. Ty jsou nutné, aby město mohlo reagovat na nárůst počtu obyvatel a vyrovnat svůj současný deficit. Pokud se situace rychle nezmění, bude v Praze chybět za deset let kolem stovky tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba čtvrt milionu lidí,“ říká Dušan Kunovský, šéf Central Group.

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři