Pandemie a nemovitosti v anglosaském světě (a médiích)

Britská vláda už před časem šlápla na brzdu a v rámci opatření proti šíření koronaviru doporučila svým občanům zdrženlivost v oblasti realitních transakcí včetně stěhování, a to na dobu 90 dní. Podle údajů společnosti Zoopla bylo následně ve Velké Británii pozastaveno celkem 373 tisíc transakcí – a toto číslo se bude samozřejmě dále zvyšovat.

Britský Guardian také píše, že poptávka po nemovitostech klesla o 70 % a celkově by letošní počet transakcí měl činit zhruba polovinu z jejich počtu v předcházejícím roce 2019.  „Lidé strávili v posledních několika týdnech doma více času než obvykle. To u někoho může vyvolat touhu změnit své bydlení, vyměnit třeba to současné za něco většího. To by mohlo podpořit aktivitu ve druhé polovině roku 2020, ale to vše záleží na tom, do jaké míry bude hospodářství ovlivněno po zbytek roku a na dopadech na míru nezaměstnanosti," tvrdí Richard Donnell z britské realitní společnosti Zoopla.

USA: stojatá voda a legionelóza

Budovy zavřené na několik týdnů, mohou podnítit šíření další nemoci spojené s infekcí plic, varuje americký list The New York Times. Náhlé a rozsáhlé uzavření škol, továren, vládních úřadů, restaurací, posiloven a všech dalších podniků totiž způsobilo bezprecedentní pokles spotřeby vody. Nedostatek chlorované vody protékající potrubím ale vytváří ideální podmínky pro bakterie Legionella pneumophilia, které vyvolávají nemoc zvanou legionelóza. Infekce hrozí v každé budově, kde voda „stojí“ déle než tři týdny. Obecně se zmíněné bakterie vyskytují nejen ve vodovodní síti, ale i v klimatizačních a vzduchotechnických zařízeních.

„Naše zdravotnictví je už teď pod obrovským tlakem. A kdo by chtěl, abychom tu po překonání covid-19 měli další závažné lékařské problémy,“ pokládá řečnickou otázku Molly Scanlon z Amerického institutu architektů, kde vede pracovní skupinu pro boj s koronavirem. U lidí, kteří jsou na legionelózu zavčasu diagnostikování, je veliká šance na uzdravení a přežití. Podle Světové zdravotnické organizace se úmrtnost na tuto nemoc pohybuje v rozmezí 5 až 30 %, u lidí se sníženou imunitou je to dokonce až 80 %. V Česku podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky onemocnělo v roce 2018 legionelózou 212 osob.

Austrálie: hrozba vězení pro makléře

Koronavirus ochromil celý realitní svět, australský kontinent nevyjímaje. Spousta tamních nájemců a majitelů nemovitostí však nechce svým nájemníkům ustupovat a snižovat nebo odkládat platby nájemného. Realitní makléři a pronajímatelé tak přišli s radou, aby nájemníci, kterým dojde likvidita, zaplatili nájem ze svého penzijního spoření, kam si každý občan povinně odvádí část příjmů. Vláda totiž zcela mimořádně občanům povolila takto naspořené prostředky předčasně vybrat. Užití těchto peněz na placení nájmu však nebylo účelem tohoto opatření, vláda proto takové jednání dokonce sankcionovala. Pokud realitní makléř svého klienta k takovému postupu bude nabádat, vystavuje se hrozbě pětiletého odnětí svobody a pokutě. „Finanční poradenství mohou poskytovat pouze kvalifikovaní a licencovaní finanční poradci, nikoliv realitní makléři,“ vymezil se šéf Australské komise pro cenné papíry a investice Tim Mullaly.

Australská federální vláda také navrhla šestiměsíční zákaz vystěhovat kohokoliv, kdo se kvůli koronaviru dostal do platebních potíží. Zákon však musí schválit ještě jednotlivé státy Australského svazu. S žádostí o pomoc se ovšem ozývají i realitní makléři. Argumentují tím, že jejich příjmy představují provize z realitních transakcí – a ty jsou nyní výrazně utlumeny nebo zcela pozastaveny.

Tomáš Kafka

Hlavní partneři

Naši partneři