Penta začíná stavět Florentinum (i pro sebe)

„NE!“ – zněla odpověď Petra Paličky, ředitele realitní divize české Penty, na otázku, zda certifikát LEED Gold bude pro nájemce budovy Florentinum znamenat vyšší nájemné. A stejně odpověděl architekt Jakub Cigler i na dotaz, zda certifikace znamenala nějaké viditelné zdražení architektonických či projekčních prací.

Penta svůj první český projekt – administrativní komplex Florentinum (inspirací pro tento název byly budovy Carolinum či Rudolfinum) na rozlehlém několikahektarovém území mezi ulicemi Na Poříčí a Na Florenci – sice avizovala už delší dobu, nyní už ale konečně má konkrétní podobu a také pevné termíny realizace.

Stavební pozemek přitom Penta získala teprve v roce 2010, kdy budovy, obecně označované prostě jako Rudé právo, koupila od rakouské společnosti S + B CEE. „Byli jsme překvapeni rychlostí, s jakou jsme získali potřebná povolení,“ komentoval P. Palička skutečnost, že celá příprava projektu, který nabídne celkem 49 000 metrů čtverečních kanceláří a takřka 8 000 „čtverců“ pro obchod a služby, trvala jen dva roky. Architekt Cigler, který se na podobě Florentina podílel, k tomu poznamenává: „Většina rozsáhlejších stavebních projektů je u nás poznamenána spory a negativní medializací. V tomto případě tomu tak ale nebylo. Asi zjevně nikoli jen investor je přesvědčen, že celou lokalitu je zapotřebí oživit a zkvalitnit.“

Nejen kanceláře

„Florentinum a veřejný prostor, který vytváří, nepochybně zkvalitní městské centrum, což bude platit zejména pro ulici Na Florenci, dnes nepříliš vábnou,“ upozorňuje architekt Jakub Cigler (ateliér Cigler Marani Architects je autorem projektu) na širší souvislosti nové zástavby ve frekventované, ale z větší části skutečně nepříliš atraktivní lokalitě. A Petr Palička dodává: „Naším cílem je zlepšit vzhled celé lokality. Toto území bylo obchodním centrem už ve 14. století, dnes je ale jeho potenciál nevyužitý.“ Podotýká ale, že Florentinum by mělo nabízet především služby a obchodní příležitosti pro „obyvatele“ komplexu jakožto dnes už nutný servis nájemcům.

V rámci projektu bude také obnovena a rehabilitována historická Desfourská zahrada, která je součástí stejnojmenného paláce, rovněž dlouhou dobu zanedbávaného.

Demolice celého polygrafického a administrativního areálu České polygrafie už končí a v březnu se začne stavět s tím, že stavba bude dokončena v závěru příštího roku. Pentu realizace jednoho z největších administrativně-obchodních komplexů na území hlavního města bude podle současných předpokladů stát zhruba 200 mil. eur, tedy přibližně 5 miliard korun („Počítáme s konsorciálním bankovním úvěrem,“ řekl na prezentaci projektu Petr Palička). Jak tato suma, tak certifikace i řada architektonických detailů svědčí o tom, že Penta na Florentinu nešetří. Možná i proto, že právě tady bude sídlo jejího českého výsadku.

Vizualizace: Cigler Marani Architects

Hlavní partneři

Naši partneři