Praha: 109 000 bytů před povolením

V Praze se staví těžko - stále platí, že z balíku připravovaných projektů se jich jen minimum dostává do stadia reálné výstavby. Za posledních deset let podle dat ČSÚ v metropoli průměrně každým rokem projde povolovacím úspěšně pouhých 2 600 bytů v bytových domech. Přitom v přípravě je 735 projektů s téměř 109 000 byty, z nichž přibližně 48 000 již vstoupilo do některé z fází projednávání.

„Naprostá většina projektů ze zásoby 109 tisíc připravovaných bytů ale ještě nemá stavební povolení. Pokud by se v nejbližší době povolovací procesy nezrychlily, trvalo by čtyřicet let, než by se tyto byty podařilo zařadit developerům do prodeje,“ říká Dušan Kunovský, zakladatel a šéf developerské společnosti Central Group. V okolních metropolích je tempo povolování mnohem rychlejší. Například ve Varšavě stejné množství bytů trvalo povolit jen necelých šest let. Mnohem rychleji by povolení zvládli ale i v Berlíně (6,5 roku) nebo ve Vídni (9,1 roku).

Nejvíce připravovaných projektů je v Praze 5 a z těch, které jsou ve schvalovacím procesu, jich je pak nejvíce v Praze 4 a v Praze 9. Nejvíce je také projektů spíše menších, ve velikosti do 50 bytů. Na celkovém počtu připravovaných bytů se však podílejí 14 %. Je tedy zřejmé, že rychlé řešení bytové krize přinese hlavně podpora velkých projektů, v nichž čeká více než dvě třetiny všech bytů v přípravě.

V Praze už dnes schází desítky tisíc bytů. Pokud se situace nezmění, tento deficit bude dále narůstat - v roce 2030 by tak v hlavním městě mohlo scházet až 100 000 bytů. Ti, kteří na bydlení z těch či oněch důvodů nedosáhnou, pak budou hledat možnosti jinde. Nejčastěji ve Středočeském kraji a při dojíždění za prací do Prahy budou ještě více přetěžovat kolabující dopravní síť.


Analýza Central Group jednoznačně dokazuje, že budoucnost rozvoje Prahy je na brownfieldech a většina z připravovaných projektů vznikne právě zde. Velmi často se jedná o nevyužité či dosluhující kontaminované pozemky po různých zastaralých skladech a průmyslových areálech. Přibližně 70 000 ze 109 000 připravovaných bytů se chystají právě na tomto typu pozemků, kde by se měl odehrávat další rozvoj Prahy.

„Praha se musí zaměřit na intenzívní rozvoj brownfieldů s vyšší hustotou zástavby uvnitř města. Jen tak může být městem krátkých vzdáleností, které kombinuje bydlení, pracovní příležitosti, služby, obchody a zábavu v jedné lokalitě. Takové město je nejen výrazně levnější na správu a provoz, ale lépe se v něm také žije,“ dodává D. Kunovský.

SF/pb

Hlavní partneři

Naši partneři