Praha: koalice se pře kvůli družstevnímu bydlení

Dvě uskupení pražské radniční koalice - Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN) - se přou kvůli projektu družstevní výstavby podporované městem. Návrh už projednala magistrátní komise. Podle členů komise za Prahu Sobě návrh reálně Pražanům nepomůže získat bydlení za rozumné peníze a výhodný je hlavně pro developery. Autorka návrhu – radní Hana Marvanová (STAN) - to označila za absurdní, kritici podle ní návrh nepochopili.

Navrhovaný model počítá s tím, že město Praha společně s „vysoutěženým“ soukromým partnerem založí bytové družstvo, kterému poskytne tzv. právo stavby na svém pozemku. Družstvo poté společně s partnerem připraví projekt výstavby bytů, vezme si u banky úvěr a začne stavět, načež se budou moci o členství přihlásit obyvatelé Prahy. Ti při vstupu do družstva složí čtvrtinu kalkulované ceny bytu a zbytek budou platit v měsíčních splátkách po dobu třiceti let.

Prvním takovým projektem by mohla být stavba tří desetipatrových domů na městském pozemku v Oistrachově ulici ve Stodůlkách. Podle kalkulací pro bytovou komisi města by tam s ohledem na snížení ceny o hodnotu pozemku měl nevybavený byt 3+kk o ploše 75 metrů čtverečních vyjít na částku mezi 4,2 a 4,9 milionu korun. Po vkladu v hodnotě čtvrtiny ceny by člen družstva v případě bytu za 4,5 mil. Kč, tedy 60 000 Kč za metr čtvereční, splácel přes 22 000 měsíčně včetně energií a služeb. Prodejní ceny nových bytů v Praze činily letos na konci prvního čtvrtletí podle údajů developerských firem 106 392 Kč za metr čtvereční.

Výhoda pro developery?

Sdružení Praha Sobě uvedla, že z jejich pohledu tím soukromý developer dostane možnost zadarmo stavět na městském pozemku a výhody pro město a Pražany jsou malé. "Návrh radní Marvanové nepřináší žádné výhody oproti komerčním nabídkám, ostře s ním nesouhlasíme a rozhodně ho nepodpoříme,“ řekl člen bytové komise a předseda městského výboru pro bydlení Pavel Zelenka (Praha Sobě).

"Praha Sobě to vůbec nepochopila," reagovala Hana Marvanová. Podle ní je nesmysl, že má návrh jakýmkoli způsobem pomoci developerům. Partnerem města v podobných projektech budou spíše bytová družstva, která již mají s družstevní výstavbou zkušenosti, a nikoli developerské společnosti. Odmítla rovněž další námitku Prahy Sobě, že soukromý partner získá automaticky cenný kontrakt na správu budovy na 35 let. "O tom, kdo bude budovu spravovat, budou moci samozřejmě rozhodnout sami družstevníci," řekla radní.

Spor o pozemky

Zástupcům Prahy Sobě se nelíbí také skutečnost, že po splacení úvěru bance by si mělo družstvo pozemek od města odkoupit za cenu, která nebude předem stanovená. H. Marvanová k tomu uvedla, že právně není možné předem stanovit cenu za odkup plánovaný za třicet let. Družstvo podle ní buď bude moci po splacení úvěru pozemek odkoupit a poté poměrně rozdělit mezi byty, které přejdou do osobního vlastnictví, nebo magistrát družstevníkům vrátí jejich investice a ti zůstanou bydlet v městských nájemních bytech se smlouvou na neurčito. Radní také popřela, že by magistrát měl ručit za půjčku od banky. Ručit podle ní bude samotné družstvo pozemkem, což bude možné díky využití institutu práva stavby.

Samotný pražský magistrát by v družstvu získal třetinu bytů, které by stejně jako ostatní členové postupně splácel. Hana Marvanová uvedla, že by měly sloužit pro bydlení zástupců pro město potřebných profesí, jako jsou hasiči, strážníci, učitelé nebo zdravotníci. Pro ostatní členy družstva bude podmínkou, že byt nebudou moci dále pronajímat, což má podle Marvanové zabránit spekulacím. Družstevníky se podle ní budou moci stát jen lidé, kteří nevlastní jinou nemovitost a plánují v družstevním bytě dlouhodobě žít.

ČTK/pb

Hlavní partneři

Naši partneři