Praha: prodej bytových novostaveb stoupl o 28 %

Zájem o nové byty v Praze neopadl ani během letošního léta. V období od července do září pražští developeři prodali celkem 1400 nových bytů, což je o 28 % více než v loňském roce. Přitom od začátku letošního roku se v Praze prodalo celkem 4 250 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o 22,7 %.

Jak vyplývá to ze společných statistických dat společností Ekospol, Skanska Reality a Trigema, které letos na jaře spojily své síly s cílem poskytnout objektivně co nejpřesnější údaje o situaci na trhu v Praze, Dalších 7000 bytů mají developeři v současné době připravených k prodeji. Největší podíl na počtu prodaných bytů za prvních devět měsíců letošního roku má společnost Ekospol – každý sedmý nový byt, který byl letos v Praze prodán, totiž pocházel od ní. Firma navíc v létě vytvořila český rekord, když za jediný měsíc prodala 250 bytů. „Naše prodejní ofenziva ´700 bytů v 7 lokalitách´byla mimořádně úspěšná a nyní je většina těchto projektů již vyprodána z více než 65 %. Čísla o prodejích nás těší o to více, že naše byty vyprodáváme dlouhou dobu před dokončením a bez použití jakýchkoliv slev,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Na velkém meziročním nárůstu počtu prodaných nových bytů měla letos významný podíl i společnost Trigema, která si tak definitivně upevnila místo mezi pěti největšími developery. Její šéf, Marcel Soural, přitom nedávno v rozhovoru pro SF deklaroval cíl společnosti zařadit se v dohledné budoucnosti mezi trio největších rezidenčních developerů v Praze.

Prodeje nových bytů po čtvrtletích {{nahled(/data/i­mages/id23354–02.jpg)}}

Za razantním růstem počtu prodaných bytů v letních měsících letošního roku stojí vedle neustále doplňované nabídky i mimořádně příznivá situace na tuzemském hypotečním trhu. Domácí banky nabízejí hypotéky s historicky nejnižšími úrokovými sazbami. „Z našich analýz též vyplývá, že narůstá i počet bytů koupených na investici. V současné době se tento podíl pohybuje okolo třiceti procent,“ říká Evžen Korec.

Hlavní partneři

Naši partneři