Pražský bytový svět podle Trigemy aneb všechno je trochu jinak

Low-cost ve skutečnosti není low-cost, cena za metr nabízeného bytu zpravidla není skutečnou cenou, protože tesasa není byt, a motorem bytového trhu v Praze nejsou levné byty – i takto je možné shrnout poslední statistické údaje o stavu pražského bytového trhu, které zpracovala společnost Trigema. Ta - stejně jako Skanska či Ekospol – už nějakou dobu monitoruje pražský bytový trh, na rozdíl od těchto svých konkurentů ovšem do podstatně větších detailů, respektive tyto podrobnosti zveřejňuje. Pohled analytiků Trigemy na pražský bytový svět proto nikterak překvapivě přináší překvapivé výsledky a závěry.

Ohledně základních čísel či údajů nicméně statistiky Trigemy neuvádějí nic převratného. Při jejich prezentaci na nedávné konferenci Stavebního fóra a následně na setkání s novináři ale Marcel Soural, šéf Trigemy, tyto bazální údaje analyzoval a rozebral do velmi podrobností – a tady se už objevilo leccos nového.

Čertovo kopyto

Kromě ČSÚ sledují rezidenční výstavbu a obchod spolu s Trigemou také Skanska a Ekospol. Naposled zmíněná firma přitom nějaký čas monitorovala pouze projekty s více než 50 byty, pár posledních měsíců už ale sleduje celý trh podobně jako Skanska. Švédský developerský výsadek se zase jako jediný zabýval také poměry v bytové výstavbě v regionech, konkrétně v Ostravě a Liberci, před nějakou dobou toho ale zanechal s upřímným odůvodněním: víceméně nulové možnosti odbytu v těchto městech.

Lze tak říci, že statistik má trh dostatek a právě Trigema jim navíc dodává potřebný mikropohled. Všechny tyto statistické aktivity ale mají jednu slabinu: autora. Pokud je jím – jako je v těchto případech – sám účastník trhu, pak se bez ohledu na skutečnost většina profesní i obecné veřejnosti obává účelovosti ve stylu „operuji jen s těmi statistikami, které prospívají mému odbytu“. Marcel Soural si je toho vědom: „Potřebujeme nějakou koalici.“ A dodává, že vytipovaného partnera – další developerskou firmu – už Trigema má.

Práce pro nezávislé?

Ideální by samozřejmě bylo, kdyby monitoring trhu prováděla nějaká nezávislá instituce. Zvláště vhodná by k tomu byla ARTN. „Náš návrh už Asociace má,“ konstatoval lakonicky na nedávném setkání s novináři šéf Trigemy, který nejspíš v úspěch na tomto místě nevěří. Za zmínku v těchto souvislostech stojí nedávná výzva k takovému počinu, tedy nezávislému sledování rezidenčního trhu, od Dušana Kunovského z Central Group, která ovšem zapadla bez výraznější odezvy.

Skutečností nicméně je, že pro profesionály kombinace a porovnání všech dostupných údajů nepochybně vytváří dosti přehledný a nyní už i dostatečně plastický obraz skutečnosti. (Ten by od 1. ledna měly ještě rozšířit statistiky katastru, které budou mj. sledovat realizované ceny.) Evidentní je i to, že právě analýzy Trigemy na první pohled nepřinášejí moc dobrých zpráv: byty jsou dražší než tvrdí marketingové kampaně, developerů ubývá, počet bytů ve výstavbě se snižuje, počet „ležáků“ naopak neklesá. Realističtější pohled na věc ale nabízí přece jen slibnější zítřky: Praha postupně nalézá absorpční stabilitu v podobě zhruba 5 000 nových bytů ročně, počet nabízených bytových jednotek se zvyšuje, ceny jsou přece jen nižší než před recesí, což je dobrou zprávou pro zákazníky, podobně jako postupné zužování okruhu dodavatelů, jež vede k vyšší kvalitě. Počátkem roku Trigema hlásila 80% nárůsty prodeje, postupem času se tento takřka raketový vzestup zmírnil, ale v současnosti i střídmé odhady mluví o meziročním zvýšení odbytu. Věčně optimistický Evžen Korec, šéf Ekospolu, mluví dokonce o 14 – 17 %.

Nejnovější a dosud nepublikované statistiky a analýzy vývoje pražského rezidenčního trhu bude společnost Trigema prezentovat i na příštím diskusním setkání Stavebního fóra, které se bude konat 6. listopadu v hotelu Adria (více informaci najdete na http://www.sta­vebni-forum.cz/…deta­ilu.html).

Hlavní partneři

Naši partneři