Pražský bytový trh: opravdu nadějné vyhlídky

Na konci prvního čtvrtletí 2013 je v Praze 284 „živých“ bytových projektů, to jest takových, které nabízejí aspoň jeden volný byt. Z toho u 93 projektů je v nabídce již méně než 5 bytů a je zde tudíž reálný předpoklad, že se je podaří v relativně krátké době vyprodat. Na druhé straně existuje 9 projektů, které jsou dokončeny, a přitom v nich zbývá více než 50 volných bytů. Celkem obsahují všechny tyto projekty 13 327 bytů, z nichž je 6 593 volných. Loni touto dobou jich bylo 6 988. Zásoba volných bytů je tedy o 6 % nižší než před rokem – říká poslední zpráva analytické divize developerské společnosti Trigema.

Developerských společností s nabídkou volných bytů je v současné době v Praze 159 (od konce minulého roku jich 20 ubylo), ale jen 88 z nich v letošním roce prodalo aspoň jeden byt. V porovnání s minulostí dnes také stále stoupá podíl menších projektů – 48 % dnes nabízených projektů má méně než 50 bytů.

Bytové projekty podle počtu plánovaných bytů

„Po dlouhé době pozorujeme podstatné zlepšení situace. Kombinace nízkých úrokových sazeb hypoték, střízlivé cenové politiky developerů a zastavení neustálých změn sazeb DPH ze strany státu trhu s byty svědčí,“ komentuje letošní výsledky pražského bytového trhu Marcel Soural, generální ředitel holdingu Trigema, a dodává: „Zatím neregistrujeme žádné negativní zprávy, které by signalizovaly, že by se trend z uplynulého prvního kvartálu roku 2013 neměl v následujícím čtvrtletí zopakovat.“

Hlavní partneři

Naši partneři