Radovan Vítek, CPI: Budova Sazky je bezcenná, podáme trestní oznámení na NKÚ i vládu

Nejvyšší kontrolní úřad se rozhodl koupit budovu Sazky za 300 milionů korun, což je trojnásobně více, než za kolik byla k mání před dvěma lety. V rozhovoru pro ČTK to řekl majitel investiční a developerské společnosti CPI Group Radovan Vítek, podle nějž jeho firma už kdysi výrazně nižší nabídku odmítla proto, že je budova neprodejná. „Když se řešila Sazka a její insolvence, tak jsme se s ostatními největšími věřiteli bavili, co bude s budovou, kde sídlila. Nabízeli mi, ať ji za 100 milionů korun koupím. Už tehdy jsem říkal, že je bezcenná a odmítl to," tvrdí dnes Radovan Vítek.

Od té doby je budova už dva roky prázdná, navíc situace na realitním trhu se ještě více zhoršila, ceny starých kancelářských budov v Praze spíše klesají. „Nemyslím si proto, že by její cena za dva roky takto stoupla,“ řekl Vítek. Nejvyšší kontrolní úřad o jiných, nižších nabídkách prý neví. „NKÚ nepřísluší komentovat údajné nabídky, které měly být v minulosti učiněny panu Vítkovi. Faktem ale je, že budova Sazky je NKÚ nabízena za cenu 300 milionů korun, zatímco ve znaleckém posudku společnosti YBN Consult – Znalecký ústav byla její cena včetně pozemků odhadnuta na 575 milionů,“ reagovala mluvčí NKÚ Olga Málková.

CPI se plán na nákup budovy Sazky jako nového sídla NKÚ nelíbí také z ryze utilitárních důvodů. Dnes totiž NKÚ nyní sídlí v pražských Holešovicích v budově Tokovo, kterou v roce 2011 CPI Group koupila v jednom balíku nemovitostí od skupiny PPF. Odchodem tohoto státního úřadu, který si nyní v Tokovu pronajímá 10 000 metrů čtverečních, tak CPI přijde o zajímavého klienta. NKÚ jí v loňském roce platil 44 milionů korun, předešlému majiteli posílal každý rok dokonce 80 milionů Kč.

Nepomohla ani sleva

Problém s přemrštěným nájemným tak současný majitel budovy zdědil od toho předcházejícího. I proto letos v únoru CPI Group navrhla snížit roční nájemné až na 19,9 milionu korun. „Minulý týden jsme úřadu dokonce nabídli 16,696 milionu korun, což je skoro pod našimi náklady. Stejně si ale myslím, že to odmítnou. Nepřijali by ani, kdybychom přišli s nabídkou nájmu za jedno euro," tvrdí Vítek s tím, že o odchodu NKÚ z jejich budovy se prý rozhodlo už dávno. „Mluví se o tom už od poloviny loňského roku. Různé osoby totiž mají zájem na tom, aby se budova Sazky prodala,“ tvrdí majitel CPI Group.

Představitelé NKÚ tvrdí, že tuto nabídku majitel budovy předložil pozdě. Už loni na jaře prý jednali se zástupci Vítkovy firmy o možném prodloužení nájmu, na žádost o předložení nabídky prý tehdy vlastník budovy nereagoval. „První písemná nabídka dorazila až letos 13. února. Nejnovější pak 8. března. U obou však vyloženě stojí, že nejsou právně závazné,“ upozornila Málková, podle které je lež, že na poslední nabídku NKÚ nereagoval. Podle ní si úřad vyžádal další upřesnění. „Je otázkou, proč CPI Group, pokud skutečně tak stojí o prodloužení nájemní smlouvy s NKÚ, nepřišla s některou z těchto nabídek již v průběhu minulého roku. Domnívám se, že jediným důvodem těchto útoků je snaha ovlivnit atmosféru před jednáním vlády, která má ve středu rozhodnout o uvolnění prostředků na nákup našeho nového sídla," komentuje poslední události viceprezident NKÚ Miloslav Kala. Za lživé přitom označil i Vítkovo tvrzení, že o odchodu NKÚ z budovy Tokovo bylo rozhodnuto již v polovině minulého roku. NKÚ podle Kaly při hledání nového sídla vypsal poptávkové řízení, v rámci kterého oslovil 26 realitních společností, publikoval inzerát v tisku a vyvěsil výzvu i na svých webových stránkách. Otevírání obálek s nabídkami proběhlo 3. prosince 2012. „Nabídka na prodej Sazky byla jednou z nich. Je tedy absurdní tvrdit, že v polovině loňského roku bylo rozhodnuto, když v té době ještě nebyly rozeslány výzvy k předložení nabídek. Další zjevná lež pana Vítka," zdůraznil Kala.

Ve hře je trestní oznámení

O tom, zda může NKÚ budovu po zkrachovalé Sazce koupit, bude zítra rozhodovat vláda. Už dříve stěhování úřadu posvětil kontrolní výbor sněmovny. Ten přitom vycházel z posudku, který si nechalo zpracovat vedení NKÚ. CPI Group ho ovšem kritizuje jako zkreslený, viceprezident NKÚ Miloslav Kala ho prý navíc účelově vydělil dvěma – protože do budovy Sazky by se spolu s NKÚ nastěhoval i druhý, blíže nespecifikovaný státní úřad. „Pokud by to neudělal, tak by mu to nesedělo. Náklady na pořízení budovy, potřebné investice a desetiletý provoz i podle posudku činí 710 milionů korun. Rozdíl oproti nájmu za současných výhodných podmínek tak je 400 milionů korun. A to nemluvím o tom, že náklady na nutné úpravy před nastěhováním a pořízení nového vybavení, jsou výrazně podhodnocené," zdůraznil R. Vítek. Pro ČTK včera opakoval dřívější informaci, že jeho společnost chystá trestní oznámení. Podá je však až poté, co o koupi budovy rozhodne vláda. „Trestní oznámení podáme na oba zpracovatele za zfalšovaný posudek a na Kalu za podvod a nehospodárné nakládání se státním majetkem i na všechny členy vlády," varuje Radovan Vítek. Podle něj mu nejde ani tak o peníze, jako spíše o princip. „Roční příjem z pronájmů všech našich budov dosahuje čtvrt miliardy eur, tedy zhruba 6,4 miliardy korun, tohle jsou jen drobné. Protože se mě to ale konkrétně dotýká, tak jsem se ozval. Ale o peníze ze svých daní přijdou všichni," doplnil šéf CPI s tím, že chce údajný podvod a nehospodárnost jejich původcům znepříjemnit.

Nemravné developerské zisky

Do protiútoku vyrazil i státní úřad a developera obvinil z nemravných zisků. „NKÚ za šest let pronájmu budovy Tokovo zaplatil 450 milionů korun. To je nemravná částka. Do vyjednávání o prodloužení pronájmu vstoupila CPI Group s pocitem, že stát je zárukou podobných výdělků. Tomu také odpovídal přístup jejích zástupců k jednání, kdy například dodání jejich nabídky pronájmu trvalo i přes opakované urgence ze strany NKÚ několik měsíců. V situaci, kdy na trhu s kancelářskými prostory nabídka jednoznačně převyšuje poptávku, propadli zástupci CPI Group panice, že o spolehlivého a dlouhodobého nájemce přijdou. Aby tomu zabránili, neváhají lhát a očerňovat. Já ale podobnému vydírání neustoupím," dodal viceprezident NKÚ Miloslav Kala.

Pravda ovšem je, že jak – jak už bylo uvedeno – problém s přemrštěným nájmem vznikl za předchozího majitele budovy, kterým byla skupina PPF. O pronajmutí budovy Tokovo rozhodl už v roce 2006 tehdejší prezident NKÚ František Dohnal. CPI Group budovu získala až v roce 2011, od února 2012 pak snížila nájemné takřka na polovinu.

Hlavní partneři

Naši partneři