Rezidence: nepoučitelní pražští developeři

Developerská společnost Trigema toto pondělí publikovala analytický rozbor ke svým statistikám, které už druhým rokem mapují vývoj na rezidenčním trhu hlavního města Prahy. Její závěry nejsou nijak zvláště povzbudivým čtením. Rezidenční Praha „trpí“ přebujelou nabídkou, která se navíc – i přes pomalý a klopotný odbyt – dále zvětšuje. Prodej toto, co dnes trh nabízí, bude nepochybně trvat delší dobu, a je proto otázkou, zdali tuto prodlevu ustojí všichni aktéři trhu, kterých je dnes více než 150.

V loňském roce se v Praze prodalo celkem 3 791 bytů, což znamená, že z celkové nabídky bytových jednotek, které byly volné k 1. lednu 2011 nebo které byly do prodeje uvedeny právě v průběhu minulého roku, se na trhu podařilo realizovat jen 38 %.

Je celkem pochopitelné, že v takových poměrech absolutní úspěch zaznamenal jen málokdo. Ze 154 společností, jejich produkci analytické oddělení Trigemy sleduje, se jenom 8 z nich podařilo svou nabídku zcela vyprodat, když celkem logicky se jednalo o malé projekty s „kapacitou“ do 40 bytových jednotek. Za úspěch lze ale nicméně považovat i výkon dalších šesti developerských společnosti – toto sexteto svým odbytem překročilo aspoň 80% úspěšnost. Nad 60 % prodaných bytů ze všech nabízených se dostalo 26 developerů, nadpoloviční úspěšnosti pak dosáhlo 39 společností. Při úhrnném pohledu a porovnání úrovně prodeje a početní velikosti nabídky je patrné, že drtivá většina rezidenčních developerů, která působí na území hlavního města Prahy (kam také spadá převážná část komerční bytové výstavby v Česku), loni dokázala na trhu udat méně než 60 % toho, co na něj přinesli.

Velcí a malí

„I na začátku letošního roku se opakuje loňský scénář,“ říká Marcel Soural, ředitel holdingu Trigema. Podle něj nepoučitelní developeři ve snaze zajistit si živobytí vrhají na trh další stovky bytů – jenom za leden jich v nabídkách přibylo více než 500.

Přitom k 1. lednu 2012 pražskou nabídku rezidencí představovalo více než 4 700 volných bytů, které buď již byly dokončeny, nebo budou dostavěny v průběhu tohoto roku. Tedy i v případě, že by se v tomto roce v nabídce neobjevil už žádný další byt a že by nebyl zahájen žádný nový projekt, je tu nabídka o 1 000 bytů převyšující reálnou poptávku. Nově vznikající projekty při současných tempech prodeje tak jenom zvýší již tak kritický počet ležáků, tedy bytů, které na nové majitele čekají už delší dobu.

Ilustrační foto: Archiv redakce

Hlavní partneři

Naši partneři