Útlum hypoték + expanze úvěrů stavebních spořitelen?

Banky v dubnu poskytnuly 8 555 hypotečních úvěrů (chybí výsledky mBank, Oberbank, Fio banky a WSPK), tedy meziročně o 5,4 % méně, naopak jejich celkový objem (17,6 mld. Kč) vzrostl o 3 %. Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték se zvýšila na 2,01 % a průměrná výše hypotéky dosáhla opět vysoce nadprůměrných 2,055 mil. Kč (meziročně o 168 000 Kč více).

Náskok asi „roztaje“

Nad dosavadními výsledky tohoto roku si banky mohou libovat. V součtu od začátku roku sjednaly hypotéky za 75,2 mld. Kč, tj. oproti loňskému roku o pětinu více. „V květnu však očekáváme meziroční pokles produkce. Lidé se hypotékami předzásobili ještě před tím, než vstoupilo v platnost doporučení ČNB ohledně poskytování hypoték s LTV nad 80 %. A druhým faktorem je pozvolný růst srovnávací základy. Loni v květnu banky objemem sjednaných hypoték překonaly hranici dvacet miliard a právě díky velmi silnému 2. a 3. čtvrtletí 2016 bude postupně docházet k umazávání meziročního náskoku, který si banky vypracovaly během prvních tři měsíců letošního roku,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Spořitelny nadále rekordní?

Stavební spořitelny v prosinci sjednaly 25 240 kusů nových smluv (meziročně -46,7 %), poskytly 5 889 úvěrů (-15,4 %) v celkovém objemu 4,943 mld. Kč (+4,5 %). Spořitelnám se s regulací hypoték otevřel prostor k růstu, ale stále toho neumějí plně využít. Dubnový růst objemu o necelých 5 % je podle analytiků společnosti GOLEM Finance zklamáním. Co se bude dít dál? Loni v květnu spořitelny rozpůjčovaly 3,8 mld. Kč. Letos, pokud se nestane něco neočekávatelného, by se jim tato částka měla podařit překonat a podobný trend očekáváme i ve zbývajících měsících roku.

Kolik hypoték?

„V součtu za celý rok odhadujeme, že objem sjednaných hypoték by mohl atakovat hranici 220 miliard korun. V porovnání s loňským rokem to sice bude znamenat mírný pokles, ale z dlouhodobého pohledu se opět jedná o vysoce nadprůměrný výsledek, který se už nemusí jen tak podařit zopakovat,“ říká Libor Ostatek.

Silnější v letošním roce budou pravděpodobně stavební spořitelny, jejichž roční produkci nyní v GOLEM Finance odhadují na necelých 85 miliard Kč. Stavební spořitelny expandují především v oblasti nezajištěných úvěrů, které klienti nebo makléři využívají ke spolufinancování záměru společně s hypotékami.

SF/pb

Hlavní partneři

Naši partneři