V Praze frčí velké kanceláře

Solitérním kancelářským projektům s kapacitou nad 20 000 „čtverců“ pronajímatelné plochy se na pražském trhu nemovitostí daří. A platí to i pro objekty postavené před dvaceti lety. Obsazenost většiny z takových budov se pohybuje mezi 80 – 100 % a jejich nájemníky jsou renomované bonitní společnosti. Ke konci 1. čtvrtletí 2012 byla podle údajů poradenské společnosti DTZ míra neobsazenosti u této skupiny kancelářských objektů jen 10 %, zatímco pražský průměr za stejné období činil 12,3 %. Navíc u deseti vůbec největších administrativních budov v Praze činila míra neobsazenosti pouhých 2,9 %!

„Úspěch velkých kancelářských budov lze vysvětlit synergií mezi jejich nájemci. Velmi často je kotevním nájemcem velká společnost, banka, pojišťovna nebo jiný podnik či instituce, poutající pozornost ostatních. Lze to přirovnat k efektu sněhové koule,“ vysvětluje Judita Middleton z DTZ. A dodává, že rozhodující není ani tak kapacita nemovitosti, jako spíše její dostupnost, kvalita provedení a provozní náklady. Celkem mají velké administrativní budovy na pražském trhu nemovitostí více než 20% podíl, což odpovídá 601 000 metrů čtverečních pronajímatelné plochy.

Úspěch včera, dnes i zítra

Nejvíce velkých administrativních budov s plochou nad 20 000 metrů čtverečních – devět budov se souhrnnou kapacitou 255 000 metrů a standardem A – je jen v Praze 4. Následuje pražské centrum se třemi projekty s celkovou kapacitou 82 000 čtverců, když díky dokončení projektu Main Point Karlín, jemuž se neustále rozrůstá kolekce nejrůznějších ocenění a certifikací, se třetí největší lokalitou s koncentrací velkých projektů v české metropoli loni stala Praha 8.

Od roku 2002 byla v Praze (s jednou výjimkou roku 2005) ročně dokončena alespoň jedna velká kancelářská budova s kapacitou vyšší než 20 000 metrů čtverečních. Co se letošního roku týká, v prvním čtvrtletí získal kolaudační rozhodnutí projekt B3 Pankrác s celkovou kapacitou 23 300 metrů čtverečních. Současně byla odstartována stavba dosud největšího kancelářského projektu v novodobé historii pražského realitního trhu –  už zmíněný komplex Florentinum, který má již ke konci roku 2013 nabídnout 49 000 metrů čtverečních moderních kancelářských ploch. V pokročilém stádiu příprav jsou také projekty jako Argentinská Hvězda (22 000 metrů čtverečních), kompletní rekonstrukce někdejších Elektropodniků v Bubenské 1 na Galilei Business Center (30 000) či budova North-East Corner (cca 30 000) – všechny v oblasti Prahy 7. Další výstavba velkých administrativních komplexů se také čeká v Praze 4, kde je plánováno Administrativní Centrum Pankrác (24 700) a větší projekty v oblasti Chodova a Opatova, jako jsou Prague Eye Towers, Porto Háje nebo Nový Opatov společnosti Reflecta Development. Přestože o velké kancelářské budovy zájem je, jejich developeři to ale zase tak snadné mít nebudou. „Klíčových nájemců, kteří by developerům zaručili předpronájem a tudíž i získání bankovního financování výstavby, na trhu není mnoho. Navíc se všichni vlastníci a developeři již existujících nemovitostí snaží, aby si právě tyto největší nájemce udrželi,“ upozorňuje Václav Bouček z DTZ.

Foto a vizualizace: 1) Florentinum – zákres 2) Main Point Karlin 3) Nový Opatov – hmotová studie

Hlavní partneři

Naši partneři