Záporné sazby by zvedly poptávku po nemovitostech

Spořicí účty nevydělávají a na druhé straně ceny bytů vzrostly meziročně o 8 %. Češi hledající alternativní způsoby zhodnocení peněz a v nemovitostech vidí zajímavou příležitost. Určitě i proto hypoteční trh stále vykazuje velkou dynamiku a tendenci k rekordním objemům poskytnutých úvěrů. Značná část Evropy už žije v klimatu záporných úrokových sazeb a Česko se jich možná také dočká. Jak upozorňuje nedávná analýza společnosti GOLEM Finance, specializované na financování bydlení, poptávka po realitách by tak nejspíš dostala další impuls k růstu.

Realitní trh na současný ekonomický vývoj reaguje, a to růstem cen. Index dostupnosti bydlení – relace mezi čistým příjmem průměrné české domácnosti a splátkou hypotečního úvěru – vzrostl v letošním únoru o další 3 setiny procentního bodu na 33,9 %. Růst indexu a tím pádem zhoršení míry dostupnosti vlastnického bydlení souvisí především s nárůstem průměrné ceny bytů. Cenový průměr za celou ČR zahrnující všechny typy bytů aktuálně činí 2 133 767 Kč, jak vyplývá z dat realitního portálu RealityČechy.cz. V porovnání s loňským rokem ceny bytů vzrostly o více než 150 000 Kč (+ 8 %).

Relativně stále velmi dobrou hladinu dostupnosti bydlení pomáhají udržovat rekordně levné hypotéky a v posledních měsících se k tomu přidává také růst příjmů českých domácností. Průměrná úroková sazba hypoték do 70 % LTV v únoru klesla na rekordní minimum 2,10 % a extrémně levné jsou také hypotéky poskytované na celou odhadní cenu nemovitostí.

Index dostupnosti bydlení

Přijdou záporné sazby i k nám?

Úrokové sazby jen tak nahoru nepůjdou, ba naopak. V souvislosti s rozhodnutím Evropské centrální banky poslat sazby do ještě hlubšího mínusu roste pravděpodobnost zavedení záporných úrokových sazeb i v České republice. V situaci, kdy zhodnocení termínovaných vkladů a spořicích účtů se pohybuje pod jedním procentem, by jejich případné zavedení nepochybně znamenalo ještě větší odklon českých domácností od standardních spořicích nástrojů (snad s výjimkou stavebního spoření se státním příspěvkem) a hledání alternativních způsobů zhodnocení peněz. A těch moc není. Podílové fondy stále stojí tak trochu stranou zájmu českých domácností, státní příspěvek ke stavebnímu spoření už čerpá téměř každý a například P2P půjčky jsou teprve na začátku. Zavedení záporných sazeb by podle názoru analytiků společnosti GOLEM Financ e přineslo další příliv volných peněz na realitní trh. To by v kombinaci s extrémně levnými hypotékami dále zvýšilo už tak silnou poptávku po rezidenčních nemovitostech a samozřejmě i bytech k dalšímu pronájmu.

Hlavní partneři

Naši partneři