Zelené střechy slavily svůj první světový den

Letošní rok se poprvé slavil Světový den zelených střech. Ten vyhlásila Evropská federace zelených střech a připadl na sobotu 6. června. Obliba takzvaných vegetačních střech v Česku přitom rok od roku roste. Už zdaleka nejde jen o jakousi módní záležitost – výhody a přínosy zelených střech pro samotného uživatele budovy, ale i jeho okolí jsou totiž zřejmé.

Zelené vegetační střechy jsou totiž vysoce funkční, neboť přispívají k ochlazení domu a vytvářejí příjemné mikroklima hlavně ve městech, kde nahrazují chybějící zeleň.

Co vše zelená střecha umí?

  • zabraňuje přehřívání domu v létě a tepelným únikům v zimě;
  • ve městech snižuje prašnost, produkuje kyslík a zadržuje dešťovou vodu;
  • odhlučňuje – dokáže pohltit ruch města, který proniká do domu
  • zachytává dešťovou vodu.

Za rostoucí popularitou zelených střech stojí kromě nepopiratelných výhod také možnost získat na jejich realizaci příspěvek od státu. „Na pořízení zelené střechy můžete využít dotačního programu Nová zelená úsporám, který běží už jen do konce příštího roku. Čerpat lze přitom příspěvek ve výši až 800 Kč na metr čtvereční plochy vegetačního souvrství zelené střechy,“ říká Josef Hoffmann, produktový manažer z divize ISOVER Skupiny Saint-Gobain.

Pohodlí i ekologie

Přehřívání v létě a tepelné úniky v zimě bývají častým problémem mnoha budov. S vegetační střechou je však možné dosáhnout příjemného mikroklimatu v celém domě, protože v podstatě snižuje tepelné výkyvy obytných prostor pod střechou v letních, ale také zimních měsících.

Budovu střešní zahrada chrání i před ruchem velkoměsta, protože dokáže pohlcovat zvuk z venkovního prostředí. Zlepšení vzduchové neprůzvučnosti oproti střeše bez ozelenění je velmi výrazné - k odhlučení přispívá výraznou měrou substrát, ovšem každá střecha unese jinak silnou vrstvu.

Zvláště dnes, kdy Česko trápí nedostatek vody, je velmi důležitý další benefit, který zeleň na střeše přináší. Odtok dešťové vody z běžné betonové střechy s hydroizolací se pohybuje mezi 95 – 100 %, zelená střecha dokáže toto množství snížit průměrně na 50 %. Existují ale i typy zelených střech, které umí odtok vody snížit na pouhých 5 %. Ve městech tato zbytečně odtékající voda značně zatěžuje systém tamní kanalizace. Dešťovou vodu ze střech můžete využít v domě na splachování, údržbu a úklid i na zalévání.

Kromě prvního Světového dne zelených střech tento rok také přináší již 7. ročník soutěže Zelená střecha roku 2020. Více informací o soutěži naleznete na adrese zelenastrecharoku.cz

SF/pb

Hlavní partneři

Naši partneři