Brno: trh bytových novostaveb ochladl

Prodeje nových bytů v moravské metropoli se ve třetím čtvrtletí roku 2022 propadl na historické minimum. Potvrdil se tak trend, který byl patrný už ve druhém čtvrtletí. Z dat společnosti Trikaya vyplývá, že 70 prodaných nových jednotek – polovina toho, co se prodalo v předchozích třech měsících - je vůbec nejméně od roku 2013.

Nové technologie: příležitost i nutnost

„Virtuální realita je především příležitost dělat věci jiným, novým způsobem!“ – říká František Průša z ateliéru MS architekti. Právě tady už dnes pracují na vývoji programu, který by využití technologie virtuální reality ve výstavbě a architektuře posunul od prezentace projektů přímo do fáze jejich tvorby.
Dramatické útvary za diskutujícími jsou produktem VR.

„Šedá voda“ prospívá financím i přírodě

Bytový projekt Botanica K developerské společnosti Skanska Residential svým obyvatelům dlouhodobě šetří pitnou vodu prostřednictvím systému hospodaření s šedou vodou. Ten po čtyřech letech provozu zrecykloval více než 10 milionů litrů „použité“ pitné vody, v dnešních cenách jde o částku přesahující 1 000 000 korun.

Komerční reality v roce 2022 – výsledky a výhledy

Jak se současný makroekonomický vývoj, doprovázeny řadou dramatických událostí, promítá do poměrů na českém trhu komerčních realit? Co se stalo v prvním pololetí a co můžeme očekávat v druhé polovině roku? Na to odpovídá vysoce aktuální analýza poradenské společnosti CBRE.

Lukáš Kovanda: Po sedmi letech tučných …

Skutečná hospodářská krize se ještě nezhmotnila. Určitě ale přijde, nicméně by nemělo jít o katastrofu a realitní trh na ni příliš nedoplatí – tvrdí Lukáš Kovanda z Trinity Bank, který ale přesto naši ekonomickou budoucnost nevidí „utěšeně“.

Praha: bytovou krizi volby nevyřeší

Pražanům postavíme desítky tisíc městských bytů! To už pár týdnů v metru slibují Piráti. Takřka určitě tomu nevěří ani samotní Hřibovi lidé. Pro progresivistickou štiku české politické scény je ovšem víc škodlivé, že tomu dozajista nevěří ani Pražané. Ti, co se o dění ve městě zajímají, se totiž oprávněně mohou ptát, proč už desítky tisíc bytů Piráti a jejich primátor Hřib nepostavili.

Praha: růst cen nových bytů zpomalil

Růst nabídkových cen nových bytů v české metropoli letos v květnu a červnu mírně zpomalil. Průměrně se jejich cena zvýšila o 1,1 %, o tři desetiny méně než za březen a duben. Metr čtvereční bytové plochy v novostavbách stál podle studie Deloitte Index Praha v tomto období 152 900 korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 17,1 %.

Jaké máme v Česku byty?

Průměrný byt v naší zemi má i s kuchyní skoro čtyři místnosti. Vyplývá to z dat loňského sčítání Českým statistický úřad (ČSÚ). Kuchyň jako samostatnou místnost má podle něj více než 2,9 milionu bytů na území ČR, což je přes 70 % průzkumem „zmapovaných“ obydlených bytů.

Praha – Sekyra Group: na NNŽ společně?

Pražské zastupitelstvo se ještě stále nerozhodla, zda odkoupí část budovy Nákladového nádraží Žižkov (NNŽ), nebo jestli založí společný podnik se společností Sekyra Group zaměřený na jeho revitalizaci a přeměnu na kulturní a společenské centrum.

Náklady na skladování rostou v Praze enormně

Poptávka po skladových kapacitách v důsledku pandemie prudce vzrostla a s tím samozřejmě i ceny. Průměrné náklady na skladování napříč 52 světovými trhy podle analýzy poradenské společnosti Savills vzrostly mezi červnem 2021 a červnem letošního roku o 8,4 %. Z tohoto průměru se však naprosto vymyká Praha, kde se jedná o vzestup těchto výdajů o takřka 36 %.

Novela NSZ opět pod palbou

V Praze potřebujeme k územnímu rozhodnutí 75 razítek. A celý proces trvá nejméně pět let! Zhruba tak se ke stavu výstavby v metropoli, který se ale nebude příliš lišit od situace mimo Prahu, nedávno v médiích vyjádřil Marcel Soural, šéf skupiny Trigema. Nejen on tuto takřka katastrofální situaci připisuje především fungování stavebních úřadů a samozřejmě i nevyhovující legislativě.

Realitní léto: karavana táhne dál

Na první pohled jsou hlavními a navíc nanejvýš dramatickými faktory současného dění válka na Ukrajině, inflace, rostoucí úrok a energetická krize - a nikdo na nic jiného nemá čas. V létě se ale ukázalo, že český development si i přes turbulentní časy hledí svého – zahájil řadu velkých projektů, vedle toho se docela čiperně investovalo a objevily se zajímavé statistiky, z nichž lze pro nejbližší budoucnost leccos odvodit.

Marek Lang, Millenium Technologies: plazma řeší odpady i energie

Máloco je pro světovou ekonomiku takový problém, jako je hospodaření s odpady, respektive jejich likvidace. Ve světě i u nás se zkouší leccos. V české společnosti Millienum Technologies se pustili cestou plazmového zplyňování. Jde o náročný sofistikovaný systém, která by ovšem právě dnes mohl dostat zelenou. „Jsem stran budoucnosti naší technologie optimistický!“ – říká Marek Lang, ředitel Millenium Technologies.

Pražský hotelový sektor se rychle zotavuje

Pětinásobně vyšší než v loňském roce byla letos v červnu v pražských hotelích hodnota parametru RevPAR, vyjadřujícího tržby za dostupný pokoj - dosáhla úrovně 73,5 eura. Jde o nejvyšší nárůst v Evropě a hodnotou je již jen o 19 % nižší proti předkrizovému roku 2019.

Bytový trh a ukrajinský konflikt

Domácí trh rezidencí čeká v tomto roce turbulentní období - dvě třetiny profesionálů, oslovených v průzkumu společnosti PriceHubble, jehož se na přelomu května a června zúčastnilo 42 makléřů, poskytovatelů úvěrů, správců nemovitostí a hypotečních poradců, se shodují na negativním dopadu války na Ukrajině na pronájem i prodej rezidenčních nemovitostí.

Chytrá horákyně aneb seriózní návrh novely NSZ

Také se vám to už stalo? Něco jste v dobré víře slíbili a sled následných událostí z vašeho slibu udělal neřešitelnou, nebo velmi obtížně splnitelnou záležitost. Vám se nechce brát slib zpět, ale také víte, že je neuskutečnitelný. To je okamžik pro pohádkové koncepty typu chytrá horákyně či královna Koloběžka. Zkrátka je třeba udělat to tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Hlavní partneři

Naši partneři