Marek Lang, Millenium Technologies: plazma řeší odpady i energie

Máloco je pro světovou ekonomiku takový problém, jako je hospodaření s odpady, respektive jejich likvidace. Ve světě i u nás se zkouší leccos. V české společnosti Millienum Technologies se pustili cestou plazmového zplyňování. Jde o náročný sofistikovaný systém, která by ovšem právě dnes mohl dostat zelenou. „Jsem stran budoucnosti naší technologie optimistický!“ – říká Marek Lang, ředitel Millenium Technologies.

Pandemie, energetika, Ukrajina – a development

Rezignované konstatování „dnes nelze předvídat nic!“ je v posledních měsících možné slýchat více než často. V hospodářském a podnikatelském životě jsou ovšem prognózy a dlouhodobější plánování nutností, což ve sféře developmentu s jeho dlouhými realizačními lhůtami platí dvojnásob. Jak se s všeobecnou nestabilitou vyrovnává právě český development, na to dává odpověď naše anketa.

Senát odmítá plány EK na snížení energetické náročnosti budov

Plán Evropské komise na snižování energetické náročnosti budov, které by do roku 2050 nesměly být vytápěny fosilními palivy, je podle Senátu v České republice časově nerealizovatelný. Senát minulý týden mimo jiné odmítl navrhovaný zákaz podpory obnovy kotlů na fosilní paliva do roku 2027. Definitivní podoba chystané unijní směrnice bude předmětem vyjednávání zřejmě i za českého předsednictví EU.

ESG mění development i investice

Aktuálním trendem ve stavitelství je udržitelnost, kterou akcentuje i nová evropská legislativa ESG včetně EU Taxonomie. Tento trend posledních osmi až deseti let stále sílí a ještě zesilovat bude. Zaměřují se na něj především investoři u velkých, například administrativních, budov nebo u velkých nemovitostních celků. Trend je patrný také u velkých firem, které mají ekologické a další nároky na budovy předepsané od svých mateřských společností.

Energetické úspory, jejich náklady a klienti

Takřka nulové spotřeby energie musí od letošního roku dosahovat všechny nově vznikající budovy. Toho nejde docílit jinak, než složitými stavebními úpravami a drahými zařízeními. To v konečném důsledku prodraží nové byty až o stovky tisíc korun, slibované úspory ale přijít nemusí.

Hlavní partneři

Partneři