Konferenční echo – REM Autumn 2022

Celodenní odborná konference – to je především bezpočet informací, tvrzení, grafů, statistik a prognóz. Pro poslední konferenci Stavebního fóra, která počátkem října proběhla v karlínské budově Spojka Events, to platilo beze zbytku, ovšem výjimečně bohaté a barvité bylo i mimoprogramové, respektive neoficiální dění.

REM Autumn 2022: realitní trh v nejisté turbulentní době

„Nelekejme sami sebe!“ Tato slova Zdenky Klapalové, prezidentky ARTN a šéfky českého výsadku společnosti Knight Frank, směřovala k bezmála dvousethlavému auditoriu konference REM Autumn 2022. Varování to bylo případné. Reprezentativní setkání českých „realitářů“ nevyznělo snad tak úplně pesimisticky, ale takřka všeobecná nejistota na něm patrná byla.

Nové technologie: příležitost i nutnost

„Virtuální realita je především příležitost dělat věci jiným, novým způsobem!“ – říká František Průša z ateliéru MS architekti. Právě tady už dnes pracují na vývoji programu, který by využití technologie virtuální reality ve výstavbě a architektuře posunul od prezentace projektů přímo do fáze jejich tvorby.
Dramatické útvary za diskutujícími jsou produktem VR.

Development v turbulentních časech

„Posledních pár týdnů přineslo dramatické změny ve vnímání energetických aspektů výstavby. Až dosud jsme tlak na úspory cítili hlavně shora, nyní přichází už také zdola, tedy od našich klientů!“ – takto se k developerské současnosti vyjádřil Tomáš Kadeřábek z Asociace developerů. A turbulentní změny v oblasti výstavby potvrzuje i Simona Kalvoda z České rady pro šetrné budovy (CZGBC): „Všechny plány se změnily!“

Nejisté realitní perspektivy

„Jednu velkou nejistotu vystřídala nejistota ještě větší!“ Tímto výrokem upozornil Petr Palička, výkonný ředitel společnosti Penta Investments, na hlavní parametr naší současnosti. Dopadům pandemie a války na Ukrajině se samozřejmě neubrání ani český realitní sektor, jakkoli jeho současná kondice je převážně dobrá.

Hlavní partneři

Partneři