Stavebnictví: vyšší moc a podstatná změna okolností

Válka na Ukrajině citelně dopadá také na české stavebnictví. Silné otřesy na stavebním trhu vyvolávají velké cenové výkyvy materiálu i jeho vážný nedostatek. To může následně ohrozit nejen dokončení rozestavěných projektů, ale také jejich cenu, která se může prudce zvyšovat spolu s prodlužováním samotné stavby.

Diskuse o novele NSZ pokračuje

Nový stavební zákon měl nabýt účinnosti v červenci 2023, současná vláda jej ale označila za nedomyšlený a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš proto nyní pracuje na jeho novelizaci. Proti odkladu se staví autorka původní verze zákona Klára Dostálová, lidé ze státní správy a soukromých firem pak zase ohledně změn cítí velkou nejistotu.

Passerinvest: bilance a výhledy

Společnost Passerinvest Group, jež v prosinci loňského roku oslavila 30. narozeniny, stojí za urbanistickou proměnou pražské lokality Brumlovka v Praze 4, která patří k největším projektům svého druhu ve střední Evropě.

Metro zvyšuje ceny bytů

Nejdražší byty u stanic pražského metra jsou letos u zastávky Staroměstská, kde ceny meziročně vzrostly o třetinu na 211 700 korun za metr čtvereční. Naopak nejvýhodněji se byt u metra nakupuje u stanice Chodov, kde se ceny loni zvedly jen 16,7 % a cena postoupila na 92 100 korun za metr čtvereční. Analýza portálu Valuo.cz přitom monitoruje ceny bytů ve velmi dobrém stavu o rozloze 80 metrů čtverečních a ve vzdálenosti do jednoho kilometru od stanice metra.

Stavebniny: ceny rostou rychleji než inflace

Dvojnásobný meziroční nárůst cen plochých hliníkových výrobků, cena betonových výztuží vyšší o 80 %, u cihel o třetinu, když OSB desky – po mírném poklesu – vykazují v porovnání s loňským rokem cenový skok „jen“ o 70 %. Čerstvá data analytické společnosti RTS dokládají, že ceny stavebních materiálů rostou mnohem rychleji než míra inflace.

Hlavní partneři

Naši partneři