20. 10. 2015

Brněnský bytový trh míří k rekordu

Ve třetím čtvrtletí letošního roku se v Brně prodalo 172 bytů v novostavbách, což podle statistik brněnské developerské společnosti Trikaya představuje o 3% nárůst oproti stejnému období loňského roku. Nejpopulárnější je přitom dispozice 2 + kk, které se na odbytu podílely takřka 50 %. A i přes tradiční letní snížení prodeje trh bytových novostaveb moravské metropole míří k rekordnímu roku – zatím se tu letos prodalo 716 bytů. V aktuální nabídce je dnes nových 48 domů s celkem 1 191 neprodanými byty.

Ze souhrnných statistik firmy Trikaya vyplývá, že byty v novostavbách nejčastěji kupují muži. Těm patří 38 % nových bytů, když ženy za nimi o 5 % zaostávají, přičemž zhruba pětina bytů se kupuje do společného jmění manželů.

Ve třetím čtvrtletí měli lidé v Brně největší zájem o dispozici 2+kk o průměrné velikosti 55,6 m2. Takových bytů se prodalo 85, skoro polovina z celkového počtu. Kupce našlo také 43 bytů o dispozici 3+kk, u kterých zákazníci zaplatili průměrně 50 000 Kč za 1 m².

Zhruba 7 % z prodaných bytů v brněnských novostavbách si pořídili cizinci. „Ze strany zahraničních klientů pozorujeme v posledních letech nárůst poptávky. Brno je pracovištěm řady mezinárodních odborníků. Někteří z nich se zde usadí a logicky se dívají po vlastním bydlení. Po vzoru Prahy se Brno postupně profiluje jako dobrý investiční trh, například pro ruskou klientelu, která zde do nemovitostí ukládá úspory. Měřítko je ovšem mnohokrát menší,“ vysvětluje Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya. Městská část

Prodeje bytů v Brněnských novostavbách

id24148-02.jpg

Lákavé centrum

V uplynulém čtvrtletí byla mezi zájemci o nové bydlení nejžádanější lokalitou městská část Brno-střed. Pro nové bydlení v centru města se rozhodla více než čtvrtina kupujících. Je to také důsledek většího zájmu o investiční nemovitosti – ty jsou pro kupující zajímavé právě ve středu města, kde jsou pro pronájem výhodnější podmínky. Za to ovšem kupci musí také zaplatit, ve středu města jsou nové byty nejdražší. Za metr čtvereční ty kupující zaplatili v průměru 58 700 Kč s DPH za m2. Brno střed mezi ostatními městskými částmi vyniká v počtu nových bytů, které vlastní firmy – těm v této lokalitě patří každý desátý byt. Mezi další žádané části patří také Brno Slatina a Královo Pole.

V posledním čtvrtletí v Brně výrazně přibylo nově dokončených bytových domů, a tím také skokově vzrostl počet nově nabízených bytů. Ve skutečnosti si ale lidé mohou vybírat zhruba jen z poloviny aktuálně neprodaných bytů. „To, že je byt neprodaný, neznamená, že je automaticky k dispozici. Lidé si byt často napřed rezervují, a to se ne vždy v nabídkách developerů hned zobrazí. Hlavně v posledních měsících evidujeme velké množství domů, ve kterých jsou zarezervované už všechny byty, i když ještě nejsou prodané. Celá novostavba tak může být rozebrána, i když to na první pohled není vidět,“ vysvětluje Alexej Veselý.

Prodané byty v novostavbách ve 3. čtvrtletí 2015

id24148-03.jpg

Neprodaných bytů je již nyní zarezervováno více než 500. Skutečná nabídka, ze které mohou zájemci o nové bydlení vybírat, tedy činí necelých sedm stovek bytů. „Očekáváme, že do konce roku by mohlo dojít k několika hromadným překlápěním rezervačních smluv na smlouvy kupní. To může nárazově zvednout měsíční prodeje o několik desítek až stovek bytů,“ komentuje obecný trend A. Veselý.

Foto: Jan Zabroda