31. 10. 2012

Central Group vstupuje na trh nájemního bydlení

Central Group, největším tuzemský rezidenční developer, přichází s novou obchodní strategií. Ceny již firma snižovat nehodlá, naopak ohlásila zvýšení současných akčních cen, které se podle tvrzení managementu společnosti dostaly pod úroveň 30 000 Kč za metr čtvereční bytové plochy. Nově však společnost D. Kunovského připravuje masivní vstup na trh nájemního bydlení. V plánu je vytvořit portfolio zhruba 1 000 nových nájemních bytů – první budou v projektu Central Plaza, který k pronájmu nabídne tři stovky bytů.

Již od ledna nebo února příštího roku začne Central Group v rámci testování této nové strategie nabízet 100 – 200 nových nájemních bytů. A to ve většině svých projektů, kde budou k dispozici neprodané dokončené byty. „Nyní prodáváme za akční ceny platné jen do Vánoc. Velkou část z dokončených bytů, které se neprodají do tohoto termínu, si ponecháme v našem vlastnictví a budeme je nabízet k pronájmu. Ekonomicky nám to vychází výrazně lépe než případné další snižování cen. To bychom se už někde dostávali pod naše náklady. A zároveň jsou nájemní byty výhodné a bezpečné uložení našich volných finančních prostředků,“ říká hlava firmy.

Výhodné nájmy

Od roku 2008 měly ceny nového bydlení v Praze sestupnou tendenci a od té doby se snížily v průměru o 20 – 30 %. Ve srovnání s tím jsou tržní nájmy nových bytů dlouhodobě poměrně stabilní. Výnos z pronájmu se nyní díky výrazně nižším pořizovacím cenám nových bytů dostává v Praze na úroveň průměrně 5 % ročně. To je zhruba trojnásobek toho, kolik činí výnosy termínových vkladů v bankách. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi bezpečnou investici, stává se tak postupně vlastnictví a pronájem nových bytů velmi zajímavé i pro velké investory.

Podobné je to u investorů malých. Řada lidí se v dnešní složité ekonomické situaci začíná obávat o své úspory, přestává věřit bankám a přemýšlí, jak své peníze bezpečně investovat. „V poslední době si stále více klientů kupuje novou nemovitost nikoli pro vlastní bydlení, ale jako bezpečnou investici. A je to logická úvaha. V historii téměř vždy platilo, že v době velkých krizí bylo nejbezpečnější uložit své úspory do nemovitostí, případně do drahých kovů,“ hodnotí současnou situaci na rezidenčním trhu Dušan Kunovský.

Výnos z pronájmu je samozřejmě vždy závislý – kromě pořizovací hodnoty bytu – zejména na lokalitě, kvalitě provedení i dispozičním řešení bytu. V této době platí podle ekonomů Central Group platí, že nejvyšší výnos je možné dosáhnout při pronájmu hlavně menších bytů a ateliérů.

Pronájem místo prodeje

Ekonomická situace a tvrdé konkurenční prostředí na rezidenčním trhu ceny nových bytů výrazně stlačily. Developeři a stavební firmy podle mnoha vyjádření už dnes pracují bez marží nebo jen se zcela minimálním ziskem. Za nižší ceny se jim už také nevyplácí rozvíjet další projekty a prodávat nové byty. Na to většina hráčů na nemovitostním trhu reaguje zmrazením připravovaných projektů a čekáním na výrazné oživení trhu a růst cen. Central Group se ale pod tlakem těchto okolností rozhodl jinak – pro aktivity na nájemním trhu. V příštích letech připravuje výstavbu nových nájemních bytů ve velkém. Největším připravovaným projektem bude Rezidence Central Plaza na pražském Žižkově, v místě nedaleko od známého projektu Central Park. Pro tento projekt, který vedle komerčních prostor představuje 600 bytových jednotek, bylo již vydáno pravomocné územní rozhodnutí. Zhruba polovina bytů bude určena k prodeji a polovina k pronájmu. Jedná se o největší bytový komplex v širším centru Prahy, jenž je dnes připraven k realizaci. Objekt má unikátní architektonické řešení a skládá se z pěti 18-patrových věží propojených pětipodlažním podstavcem se střešními zahradami.

Stejně jako při prodeji bytů chce společnost i při pronájmu pracovat ve velkém a za únosné ceny. Například nové byty 1+kk plánuje pronajímat v průměru za 8 000 Kč měsíčně a 2+kk průměrně za zhruba 11 000 Kč. Všechny byty budou vybaveny kuchyňskými linkami, vestavěnými skříněmi, světly a koupelnovými doplňky. Součástí nájemného bude i správcovský servis.

Neobsazený trh

Skutečností je, že nájemní byty zatím zůstávají spíše stranou zájmu developerských či realitních firem. Projektů, které jsou od počátku koncipovány jako nájemní bytové domy, je málo. V Praze je to například Albertov Rental Apartments v Praze 2, na Liberecku zase postavila nájemní byty společnost Interma. (Poněkud jiná je situace na trhu „sekundárním“ – tady jsou dva velcí majitelé nájemních bytových domů, společnosti RPG a CPI. První desítky tisíc bytů s nájemníky získala spolu s nákupem OKD, druhá své bytové nájemní portfolio, dnes čítající přes 12 000 jednotek, budovala postupně a zejména na severu Čech. CPI nyní také hodlá zájemcům nabídnout luxusní nájemní byty v rekonstruovaném historickém domu na pražském Pohořelci.) Záměry Central Group jsou tak v tomto ohledu první vlaštovkou „masového“ charakteru – a jsou v souladu s vládní bytovou politikou, která se po letech preferování vlastnického bydlení orientuje právě na bydlení nájemní. „Pro lidi, kteří budou hledat pronájem bytu v Praze, se chceme stát první volbou, kam se obrátí,“ plánuje Dušan Kunovský.