Co nás čeká aneb realitní křišťálová koule (Klapalová, Běhounek, Forejt, Linhart, Michálek, Mládek)

Ještě stále se nacházíme v turbulencích krize a zdaleka definitivní dnes není ani součet ztrát. Ale i v tomto okamžiku je nutné alespoň se pokusit odhadnout příští vývoj. Možná nejvíc to platí pro soukromý sektor – hlavně tady se i v současné situaci musí rozhodovat, co dále, a to na úrovni taktické i strategické. Zmapování toho, jak naše zítřky vidí aktéři realitního trhu, je proto určitě na místě.

Jakési světlo na konci tunelu je už snad vidět, proto jsme představitelům realitního sektoru položili vlastně jen jednu otázku, ale rozdělenou na tři části.

Jaká jsou vaše očekávání stran:

  • vývoje české ekonomiky
  • realitního trhu
  • činnosti státní správy a samosprávy?

 

Zdenka Klapalová, poradenská společnost Knight Frank

Věřím, že zotavení bude rychlejší, nežli se obecně očekává. Když se dívám z okna své kanceláře, sleduji, že je na Václavském náměstí opět živo. Všichni jsme odhodláni pokračovat v byznysu v rozsahu před koronavirem.

 

Trh se na dva měsíce pozastavil. Ale zájem o nemovitosti i nadále přetrvává. Řada transakcí běží, a to jak v oblasti pronájmů, tak i prodejů. Ve druhém pololetí předpokládám postupné sbližování očekávání prodávajících a kupujících. Budeme svědky určitých korekcí cenových i prostorových, například v rámci požadavků na moderní agilní kanceláře. To vše posune trh kupředu.

 

Z ekonomického hlediska je důležitá intervence státu ve prospěch potřebných, reálně zasažených subjektů, ideálně bez zbytečných netržních zásahů. Za naprosto klíčové pokládám koncepční investice do infrastruktury.

 

Petr Michálek, developerská společnost Skanska Reality

V současné době je velmi složité cokoliv předvídat nebo očekávat, pořád je příliš brzy na nějaké zaručené předpovědi. Příčiny této krize jsou odlišné od jakékoli předchozí, kterou kdokoli z nás zažil. Navíc to vypadá na další vlnu pandemie. Doufejme ale, že se ekonomika vzpamatuje rychle a že k tomu každý svým dílem přispěje. Prací, kontinuálním rozvojem, chutí utrácet a nakupovat atd. Prostě se nezakuklit a jen nesyslit. Dlouhodobě patří ekonomika ČR mezi ty nejlepší v celé Evropě. Máme stabilní bankovní sektor, dostatek kapitálu, řada firem v průběhu posledních let konjuktury finančně a kapacitně posílila a zejména máme řadu skvělých a schopných lidí, kteří to jen tak nevzdají. Samozřejmě jsme velmi závislí na exportu a na automobilovém průmyslu, který je zasažen silně. Ale pokud nebudou firmy a lidé strašeni mnohdy nepodloženými výkřiky o katastrofických scénářích, tak se zachová i poměrně pozitivní nálada a všechny nástrahy se podaří překonat lépe a rychleji. Neříkám, že dopad na ekonomiku a společnost nebude hluboký, třeba ano, třeba ne, ale nemá smysl všechny dopředu jen strašit. Čemu tím pomůžeme? Spíše říkejme, jak by se stát, samosprávy, lidé a firmy měli chovat, aby byl případný negativní dopad co nejmírnější.

 

I pro náš sektor je příliš brzy na závěry či předpovědi. Momentálně došlo ke zpomalení prodejů nových bytů. Je to pochopitelné, lidé poslední dva měsíce jednak řešili jiná témata, jednak samozřejmě netuší, jak se celá situace bude nadále vyvíjet, tak s investicemi do nového bydlení nespěchají. My nadále pokračujeme ve vývoji svých projektů, dva nové jsme stavebně zahájili na konci prvního čtvrtletí a třetí chystáme zahájit na konci tohoto roku. Také klientům předáváme byty v dokončených projektech. Poohlížíme se po zajímavých obchodních příležitostech. Na téma pražského bytového trhu a na developerský byznys je třeba se dívat v mnohem širším kontextu než jen z pohledu současné pandemie a jejích potenciálních následků. Vývoj našeho produktu od koupě pozemku do předání bytu klientovi bohužel trvá mnoho dlouhých let.

 

Těžká otázka na závěr… Vždy se snažím soustředit na to, co ovlivnit mohu, tedy zejména na aktivity a přístup naší firmy, a nikoli na to, co ovlivnit nemohu, tedy i aktivity státu. Navíc zde je těžké mít nějaká velká očekávání. Obecně očekávám od politiků a úředníků zodpovědnost, rozhodnost, žádné politikaření a populismus, ale naopak tvrdou práci a maximální soudržnost a snahu vyvést celou společnost ze současné situace co nejlépe. Zpátky ale ze snů na zem. Snad aspoň by měl stát využít tohoto období a skutečně začít přijímat takovou legislativu, která umožní co nejrychlejší obnovu ekonomiky. Mezi to se řadí i zjednodušení a zrychlení povolovacích procesů ve výstavbě. K tomu by návazně měl přispět i přístup samospráv, který by měl být pro-rozvojový. Státní správa to měla a bude mít složité vzhledem k nedostatku kvalitních kapacit a velmi komplikované legislativě.

 

Tomáš Běhounek, advokátní kancelář bnt attorneys-at-law

Očekávám podstatné zpomalení české ekonomiky. Podnikatelé přišli o výnosy, které budou v ekonomice chybět. O ty přišel i stát, který navíc začal vydávat prostředky na podporu zaměstnanců a podnikatelů, takže i státu budou chybět finance zejména na investice.

 

Poradenský business je navázán na ostatní sektory v ekonomice a pokud těm se nedaří, má to na něj negativní dopad. Samozřejmě - intenzívně jsme řešili a budeme řešit pracovněprávní otázky, problémy spojené s vysíláním zaměstnanců, zaměstnáváním cizinců, ale například i v oblasti nemovitostí se nám za nouzového stavu podařilo uzavřít s klienty několik transakcí. Věříme proto, že transakční business neskončí. Ale ani v našem oboru se nevyhneme poklesu. Výhodou poradenství je, že jsme byli a budeme pořád online, a nemusíme řešit přesun z kamenných obchodů na internet.

 

Stát slibuje a v různé formě rozdává podporu. Zatím je to na dluh a nevíme, kdo ten dluh zaplatí. Obávám se, že v druhém pololetí roku může stát omezit investice, ať už půjde o infrastrukturu, či jiné sektory. Pokud se tak stane, bude to mít další negativní dopad na vývoj ekonomiky.

 

Miroslav Linhart, poradenská společnost Deloitte

Po recesi v prvním a druhém čtvrtletí je možné očekávat, že ve druhé polovině roku dojde k oživení ekonomiky – to za předpokladu, že nepřijde nějaká další vlna pandemie. Nicméně pro celý rok očekávám pokles české ekonomiky o 10 %. Míru nezaměstnanosti je možné očekávat na úrovni 5 %.

 

Vývoj na nemovitostním trhu jde ruku v ruce s vývojem ekonomiky, očekávám proto pokles objemu transakcí a s tím spojeným poradenstvím. Na druhou stranu s nejistotou ohledně dalšího vývoje roste poptávka po datech, analýzách a prognózách, právním poradenství a restrukturalizacích.

 

Upřímně doufám, že stát už bude po této situaci připraven na jakoukoliv další pandemii. A to nejen materiálně, ale hlavně systémově, a budou tady jasně promyšlená opatření a metodiky, podle kterých se bude postupovat. Pokud možno bez fatálního poškození ekonomiky.

 

Martin Mládek, advokátní kancelář Invicta

Očekávám, že nastane čekání… jako před dvanácti lety, pak také čekám obligátní krev, dřinu, pot a slzy…. Jsem ale optimista, čekám proto hlavně spoustu příležitostí, nových nápadů a technologií, kreativních přístupů. Také čekám, že bude snazší najít nové skvělé kolegy do týmu. Na to se opravdu moc těším.

 

Nějakou unikátní prognózu pro právníky nemám, bude to podobné jako v ostatních oborech. Nadcházející období bude příležitostí pro ty, kteří budou investovat do lidí, vzdělání, nových oblastí činnosti, technologií a modernizace – a nebudou se bát práce.

 

Jsem optimista, ale v téhle oblasti to je zkrátka těžší. Často si při nějaké vlastně běžné činnosti, říkám, jak je tohle možné v roce 2020. Čekám patnáct minut na přepážce na poště na vydání doporučeného dopisu, čeká nás několik desítek. Ověřování podpisu u notáře, jsem tu po sté, notář si vezme třicet korun, dohromady na tom strávíme hodinu. Bankovní účet ale založím z mobilu a za pět minut. Když budete chtít ověřovat elektronicky, počítejte s tím, že půjdete na poštu hodinu vyřizovat časové razítko a kdoví co ještě, nainstalovat je to tak těžké, že budete potřebovat ajťáka, aby si na to vyšetřil půlden. V tomto případě si ale říkám: jasně, je to neohrabané, ale díky bohu je to a už se to bude jen zlepšovat. Zásadnější pohyb směrem k modernizaci státní správy jsem ovšem vnímal naposled za ministra Pospíšila což je už deset let. Schválil se nový občanský zákoník, zavedli datové schránky, přesto jsme si stěžovali na vše možné, ale … díky bohu, že se to povedlo. Dobrá zpráva je, že i přes takové rezervy ekonomika státu funguje tak dobře. A představte si, jak obrovský máme potenciál. Je nutné pokračovat, chtít jako samozřejmost elektronizaci státní správy, princip jednoho úřadu a jednoho razítka, zjednodušení systému úřadů. Jakákoli pozitivní změna uvolní nový potenciál. Proto se například těším na nový stavební zákon. Jeho projednávání sice v řadě témat nejde optimálním směrem, ale i tak bude oproti současnému stavu určitě přínosem.

 

Eduard Forejt, developerská společnost Passerinvest Group

Na odpovědnou prognózu je stále ještě brzy. V rámci českého realitního trhu všichni napjatě čekáme na výsledky druhého čtvrtletí – ty naznačí vývoj parametrů ovlivňujících tržní hodnotu nemovitostí. Navíc je zde mnoho volatilních aspektů, ať už je to reálnost návratu epidemie, nebo vývoj světové ekonomiky. Česká republika není skleník, který zavřeme, když je venku špatné počasí. Z okolních států k nám pomyslně fouká a naše ekonomika bude na tento vítr zcela nepochybně reagovat. Lakmusovým papírkem pro celou střední Evropu zůstává situace západní Evropy a USA. Tam upíráme své zraky, abychom odhadli, co se z jejich vývoje přenese na trhy CEE.

 

Ve sféře komerčních realit očekáváme druhou polovinu roku v duchu změn chování jak nájemců, tak dodavatelů. Odložená poptávka se bude i přes očekávatelnou opatrnost postupně probouzet, stejně jako se bude uvolňovat napětí ve světě. Avšak rekonvalescence poptávky nejspíše nebude otázkou jen příští poloviny roku, to by byl příliš smělý předpoklad. Politika restartu ekonomik jednotlivých států jistě vstoupí do poměrů na dodavatelských trzích, v našem případě především na trh stavebních prací. I přes deklarovanou snahu státu proinvestovat se z propadu ekonomiky, lze očekávat minimálně dočasnou ochotu stavebních firem jednat o výhodnějších podmínkách z důvodu výpadku jejich zakázek. To jsme ostatně při probíhajících jednáních již zaznamenali.

 

To je bezpečně nejtěžší otázka. Raději bych mluvil o tom, co by státní správa a samospráva dělat měly. Chod tohoto státu doposud financovalo zhruba 3,8 milionu občanů v soukromém sektoru a uvidíme, kolik jich nakonec po pandemické ekonomické očistě reálně zbude. Některé sektory dostaly díky výpadku příjmů významný ekonomický políček a mnoho firem to prostě neustojí. I proto by nyní stát měl udělat všechno pro to, aby se doposud fungující motory ekonomiky nezastavily. A zůstanu-li u soukromého stavebnictví, musím připomenout, že každá investovaná 1 Kč zvýší díky multiplikačnímu efektu produkci ČR o 3,09 Kč. Je třeba, aby si každý úředník, politik či poradce ještě více uvědomili, že jsme všichni na jedné lodi – a tedy také oni mají osobní odpovědnost za to, zdali se naše ekonomika rychle vzpamatuje. Odpovědnost za rekonvalescenci ČR neseme všichni bez výjimky. Je čas zcela zapovědět slovo obstrukce – a všichni musíme začít naplno makat na restartu naší ekonomiky.

Petr Bým

Stavební fórum pořádá ve čtvrtek 28. 5. 2020 v čase od 10:00 do 11:30 webinář zaměřený na českou ekonomiku a pracovní trh. Hovořit se bude o hospodářském vývoji, optimalizaci mzdových nákladů či zaměstnávání cizinců. Odborníci z praxe pak přiblíží aktuální náladu v developerských a stavebních společnosti. Aktivními účastníky webináře budou: Tomáš Kadeřábek (Asociace developerů), Pavel Kameník (SMP.CZ), Lukáš Kovanda (CZECH FUND) a Markéta Pravdová (bnt attorneys-at-law). https://www.stavebni-forum.cz/cs/diskusnisetkani/ceska-ekonomika-a-perspektivy-pracovniho-trhu/

Hlavní partneři

Partneři