Čtvrtina českých ředitelů nedává Nečasovu kabinetu šanci

Společnost PwC ČR navázala na tradiční průzkum názorů top-managementu a zeptala se i šéfů významných českých firem, jaký bude letošní rok. Výsledky (zase jednou) prokázaly příslovečnou českou střídmost a střízlivost – a také spoléhání výhradně na vlastní síly. Zatímco mezi globálními lídry si je růstem své společnosti jistá již téměř polovina, v Česku tvořili „optimisté“ jen 13 %. Dobrou zprávou je, že oproti loňsku je jich více než dvojnásobek. Přitom celá čtvrtina českého vrcholového managementu současné vládě předvídá zánik před řádnými volbami.

Růstová očekávání českého vrcholového managementu by neměl ohrozit ani očekávaný nižší objem zakázek ze strany státu v souvislosti s úspornými opatřeními. Ta považují generální ředitelé za krok správným směrem. Samotné stávající vládní koalici dávají přibližně poloviční šanci, že přežije celé volební období. „Průzkum ukázal, že zatímco těsně po krizi v roce 2010 předpokládali, že ve střednědobém horizontu naberou jejich společnosti opět růstový směr, v roce 2011 si plně uvědomují rizika a nástrahy, které s sebou křehké oživení přináší. Bude to boj, boj o zdroje i trhy, boj o nejschopnější zaměstnance i nejlepší zákazníky,“ říká Jiří Moser, řídící partner PwC v České republice.

Vlastní trhy, vlastní nápady, vlastní kapitál…

Generální ředitelé se budou letos zejména snažit vytěžit co nejvíce z trhů, na nichž už působí (46 % dotázaných). Odvahu k zahraniční expanzi má jen čtvrtina dotázaných, je to však téměř dvakrát více než loni. „Mezi globálními lídry jen necelá třetina generálních ředitelů vidí růstové příležitosti v domovské zemi. Pokrizová globální ekonomika zažívá dvourychlostní oživení. Rozvíjející se ekonomiky, jako Čína, Indie a Brazílie, rostou tempem, které výrazně převyšuje vyspělý svět. Rovnováha sil se posouvá a generální ředitelé stojí před novými rozhodnutími kam a jak investovat prostředky, lidi a inovace,“ říká Dennis M. Nally, generální ředitel mezinárodní sítě poradenských společností PwC.

Receptem na úspěch budou letos podle českých generálních ředitelů také inovace, vyjádřené ve formě vývoje nových výrobků či služeb (42 %). Při financování růstu se většina podniků v Česku bude stejně jako loni spoléhat především na svůj na vlastní kapitál (70 %). Pětina si plánuje půjčit v bance. Jakékoli jiné formy financování zatím nejsou na pořadu dne.

Zatímco loni však malý zájem o bankovní financování vyjadřoval především opatrný přístup finančních institucí, letos to jsou naopak podniky, které si uvědomují stále nejistou situaci, která by mohla zkomplikovat jejich schopnost splácet úvěry. Více než tři čtvrtiny generálních ředitelů se stále alespoň mírně obávají pokračování hospodářské krize. Minimálně jako střední prioritu tak má optimalizaci nákladů pro letošní rok téměř 90 % šéfů českých firem. Velké obavy mají ředitelé také z cen komodit a dalších vstupů a z těžko předvídatelného vývoje měnových kurzů. „Tlak na náklady a snaha o maximální efektivnost už nejsou pouze nástrojem pro boj s aktuální těžkou ekonomickou situací, ale stává se spolu s inovacemi dlouhodobou strategií úspěšných,“ komentuje Jiří Moser.

Tlak na náklady se nevyhnul ani veřejnému sektoru. Pokles státních zakázek se podle průzkumu dotkne přibližně pětiny firem, výrazněji ho však vnímá jen necelých 6 % dotázaných.

Více nabírat než propouštět

Dobrou zprávou pro celou českou ekonomiku je, že by se v letošním roce měla pomalu stabilizovat situace na trhu práce. Firem, které plánují výrazně propouštět (pokles počtu zaměstnanců o více než 8 %), jsou jen necelá 2 % – loni jich bylo desetkrát tolik. Počet firem, které plánují razantní nábory, sice letos nejspíš poklesne, celkově by však na rozdíl od loňska mělo letos více firem zaměstnance přijímat (41 %) než propouštět (34 %). Přitom se ale nadpoloviční většina účastníků ankety (58 %) obává nedostatku kvalifikovaných odborníků na trhu.

Za zmínku stojí názor vrcholového managementu na stabilitu a naděje současné kolační vlády. Necelá polovina účastníků průzkumu (47 %) věří, že stávající vládní koalice vydrží do řádných voleb, dalších 30 % nedokáže odpovědět a téměř čtvrtina respondentů nevěří, že stávající koalice přežije.

Studie vznikla na základě odpovědí téměř sedmi desítek generálních ředitelů významných firem působících na českém trhu. Průzkum se uskutečnil v průběhu února a března 2011. V pořadí již druhý ročník tohoto průzkumu navazuje na tradiční Globální průzkum názorů generálních ředitelů, který provádí PwC každoročně u příležitosti světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu.

Hlavní partneři

Partneři