Developerský rok 2014: rekordy a obstrukce

Rezidenční a logistické rekordy, které láme i investorská poptávka po hotových projektech, kanceláře sice rozporuplné, ale zjevně vzbuzující naděje, oživení reálné v hotelovém segmentu a očekávané v „retailu“ – tak zhruba vypadá developerská bilance roku 2014. I bez porovnání s hubenými léty teprve nedávno minulými je to bezesporu účet povzbudivý a v černých číslech. A rok 2015 by určitě neměl být horší. Jeho perspektivy ovšem kalí nejistá a vskutku málo radosti vyvolávající kvalita vnějšího prostředí, tedy podmínek, v nichž development působí. A tady je řeč především o jejich legislativním, tedy klíčovém, zarámování.

Ničím nerušený optimistický ráz mají zejména poměry na rezidenčním trhu. V Praze, která reprezentuje 80 % jeho celku, se v období leden – září meziročně prodalo o 23 % bytů více a panuje víceméně shoda v tom, že výsledek za celý rok překoná dosavadní rekord roku 2007. Tehdy se v metropoli prodalo 5 300 bytových jednotek, letos by to mohlo být až 5 700. A protože ekonomika roste, úrok je stále nízký a Češi se už nebojí utrácet, hlavní aktéři trhu věří v další růst prodeje (podle E. Korce lze očekávat jeho 10% vzestup), projektů přibývá a co je pro development důležité – rostou už i ceny. Podle různých odhadů zatím nijak závratně (přibližně 3 – 7 % u největších developerů), ale i tak i to vyvolává odvahu k výstavbě bytů kvalitnějších, a tedy i dražších. K těm nepochybně patří megaprojekt Garden Towers na pražském Žižkově. „Projektů na periferii Prahy je na trhu už dost. Lidé dnes chtějí vyšší kvalitu jak v provedení, tak co se týká lokality,“ komentuje dosti smělý záměr (jde o takřka 700 bytů) Dušan Kunovský, šéf Central Group.

„My třeba v Českých Budějovicích financujeme velmi pěkný a úspěšný projekt. Já bych regiony tolik nepodceňoval!“ – upozornil na adventním setkání SF Pavel Kühn z České spořitelny na skutečnost, že na rezidenčním trhu není Praha jediným místem, kde se staví. A především prodává – například v Brně se letos v prvních třech čtvrtletích prodalo o 60 % více než loni! Brněnské bytové žně asi nebudou v roce 2015 až tak výnosné, ale každopádně se Praha i regiony mohou na příští rok těšit – v něm se totiž legislativní eskapády kolem EIA či nových stavebních předpisů ještě snad neprojeví.

Zajímavé a možná signifikantní je, že podle Jaroslava Novotného z Asociace realitních kanceláří „ na standardním zprostředkova­telském trhu, tedy tzv. second-handu, podle dostupných statistik transakcí nepřibylo a zdá se, že v některých lokalitách dokonce ubylo.“ A podle něj na sekundárním trhu ubylo také movitějších klientů – možná je to důsledek přesunu jejich poptávky na trh novostaveb, jehož nabídka je dnes dost slušná.

Prodej nových bytů v Praze

„Nejvíce mě zaráží, že v polovině prosince nevíme, zda se od Nového roku bude daň platit či nikoliv. U parcel v Praze se přitom může jednat až o milion korun. Celá situace velice nápadně připomíná loňský rok, kdy se zákonodárci obdobně přetahovali, zda zrušit osvobození pozemků od DPH. Máme tu tak legislativní Kocourkov číslo dvě,“ komentuje Evžen Korec, šéf Ekospolu, aktuální peripetie kolem daní z prodeje stavebních pozemků. Jeho slova ale mají obecnější povahu. Rok 2015 by měl přinést novelu o procesu EIA, hned v závěsu za ní ale „opravnou“ novelu stavebního zákona (a v jejím rámci také sloučení třístupňového procesu povolování výstavby do jednoho řízení), vyřešení dosti nesrozumitelných a nečitelných tahanic kolem Pražských stavebních předpisů a také už zmíněnou novelu úpravy veřejných zakázek. V chodu ale je také třeba norma o regulaci obchodu s nemovitostmi a v neposlední řadě bude pokračovat potřebná harmonizace teorie a praxe užívání nového občanského zákona.

Leccos se nestihne, ne vše je rozhodnuto – existují například snahy dopady změn v procesu EIA alespoň zmírnit zvýšením parametrů staveb, na které se bude novela vztahovat, čas je ovšem neúprosný – sněmovna poslanců už normu schválila. I bez přehnaného pesimismu je tak výstavba v Česku pro nejbližší období z hlediska legislativy, tedy hlediska naprosto fatálního, věcí značně nejistou. Tuzemský development tak může s docela slušnou dávkou optimismu vidět své vlastní perspektivy, svou práci i reakci svých zákazníků. Naopak nabízející se prognózy podmínek, v kterých bude pracovat a působit, bohužel mají přesně opačné znaménko.

Úvodní Foto: Billy Alexander

Hlavní partneři

Partneři