20. 3. 2017

Firaz Muinov, RK Lekvi: Umíme reagovat na různé potřeby různých klientů

Realitní kancelář Lekvi působí na českém trhu už od roku 2007. Dlouho mezi jejími klienty dominovali zahraniční kupci, v poslední době ale roste počet domácích zákazníků. A roste i obrat firmy. Zatímco v roce 2010 společnost prodala byty za 65 milionů korun, v loňském roce činil její obrat již jednu miliardu. Ředitel společnosti Firaz Muinov vidí za úspěchem především dobrou obchodní strategii, komplexní servis a pověst Česka jako bezpečné země.

Širokým spektrem služeb se chlubí snad všechny realitní společnosti. Co opravdu speciálního najde klient u vás?

Jako firma, která se zpočátku zaměřovala na zahraniční klientelu, jsme zvyklí poskytovat klientům poradenství nejen po celou dobu nákupu, ale i po jeho realizaci. Naši makléři tedy poradí nejen s vyřízením hypotéky a samotným prodejem, ale třeba i s tím, kde najít školku, školu nebo nejbližší zdravotnické zařízení a jak si poradit s daňovými povinnostmi a účetnictvím souvisejícím s vlastnictvím nemovitosti v České republice.

Je to tím, že jste na počátku cílili na zahraniční kupce?

Částečně ano, pokud nabízíte nemovitosti lidem, kteří neznají zdejší jazyk, předpisy nebo poměry na finančním trhu, je pochopitelné, že jim musíte poskytnout komplexnější servis. Staráme se tedy o klienta dále a budujeme si s ním dlouhodobý vztah. Stejně ale přistupujeme i k domácím klientům.

Mezi českými realitními společnostmi jste se etablovali díky Central Parku Praha. Na jakých projektech se podílíte dnes?

Ano, Central Park Praha na pražském Žižkově byl naším výrazným úspěchem. Poté, co jsme do tohoto projektu vstoupili, se nám podařilo prodeje zásadním způsobem rozhýbat. Prodali jsme nakonec více bytů než čtyři realitní kanceláře před námi dohromady. Od té doby jsme spolupracovali s řadou významných developerů, například Central Group, Daramis, PSN nebo Edifice.  A je to spolupráce, kterou oceňují obě strany: my si vážíme profesionality českých developerských společností, pro ně zase představujeme jistotu v podobě stabilní zahraniční klientely, díky které si mohou dovolit na domácím trhu s nemovitostmi trochu experimentovat, jít do přiměřeného rizika.

Co dalšího kromě klasických služeb realitní kanceláře od vás tedy klienti mohou očekávat?

Kromě prodeje nemovitostí nabízíme také jejich pronájem a profesionální správu. Dnes spravujeme nejen byty, ale i komerční prostory o celkové rozloze přes 40 000 metrů čtverečních. To je důležité zejména pro ty klienty, kteří nemovitost v České republice pořizují jako investici, nebo ji nevyužívají celoročně.

Už jsme zmínili, že v počátcích jste se specializovali na zahraniční, zejména ruskojazyčnou klientelu. Jaká je situace dnes?

Skladba našich klientů je už mnohem pestřejší. Přibylo nám českých zákazníků, kteří tvoří zhruba pětinu klientely, a mění se i skladba či původ cizinců, kteří nás vyhledávají. Zatímco na začátku šlo výlučně o Rusy a Ukrajince, dnes spolupracujeme například také s Izraelci, Ázerbájdžánci nebo Číňany. Právě čínský trh považujeme za velmi perspektivní, ale nechceme se nijak úzce specializovat. Jak ukázal v uplynulých letech oslabení rublu a s ním související pokles poptávky ze strany občanů Ruské federace, zaměření jen na jednu skupinu zákazníků by bylo krátkozraké. Navíc různorodá klientela je pro nás příležitost posílit naši pozici jakožto společnosti, která umí dobře reagovat na různé potřeby různých klientů. Učíme se, v čem jsou specifika jednotlivých zákaznických skupin, a pracujeme s tím.

Zdá se, že zájem zahraničních zákazníků o české nemovitosti neopadá. Co je hlavním důvodem?

Především skvělá poloha České republiky a její pověst bezpečné země. Bezpečnost je v současné době stále důležitějším aspektem při rozhodování o nákupu nemovitosti, a to nejen v případě, že dotyčný chce v ČR bydlet – jde i o udržení hodnoty investice. Zahraniční klienti citlivě vnímají  průzkumy, v nichž je ČR hodnocena jako jedna z nejbezpečnějších zemí světa. To je v současném světě plném nejistot nesmírně cenná deviza. Navíc kvalita českých developerských projektů je vysoká.

Ředitel RK Lekvi bude jedním z protagonistů paneul, který se na tradiční REM Spring 2017 bude zabývat roli cizinců na českém realitním trhu a naopak image českých realit v zahraničí. Na konferenci, která se bude konat ve čtvrtek 23. března v hotelu andel´s by Vienna House Prague, Stroupežnického 21, Praha 5, bude dále řeč o letošním vývoji právního a daňového systému, bydlení a jeho financování i budoucnosti kancelářských budov – panelových diskusí se mj. zúčastní Jan Sadil, M. Miškovič  a E. Forejt. Více informací a přihlášku  najdete na http://new.stavebni-forum.cz/diskusnisetkani/real-estate-market-spring-2017/ .)