3. 4. 2020

Francie: nejdražší bydlení v Evropě

Když dnes Francie dostane prostor v médiích, jedná se většinou o zprávu politického charakteru. Jak si však Francouzská republika, šestá největší ekonomika současného světa, vede na realitním trhu? V tomto ohledu zemi patři hned několik evropských „nej“. Platí to hlavně pro rezidenční trh, ale i trh komerčních nemovitostí dnes prožívá rekordní časy.

Na trhu komerčních nemovitostí se loni ve Francii podle údajů společnosti JLL proinvestovalo 39 miliard eur (v přepočtu více než jeden bilion korun), což je historicky nejvyšší částka. Údaje banky BNP Paribas dokonce říkají, že se francouzské realitní investice komerčního charakteru dostaly přes úroveň 41 miliard eur. Meziroční nárůst by v tom případě činil závratných 19 %.

A do čeho se investuje nejvíce? Jednoznačně vedou kanceláře – představují 61 % investičního trhu a částku 25,3 mld. eur. O druhé místo se shodně s 15 % děli logistika a maloobchod. Obě tato odvětví v poslední době přitom „investičně“ velmi rostou. Investice do maloobchodních realit vzrostly mezi roky 2018 a 2019 o 38 %. Logistika loni svá investiční čísla dokonce meziročně takřka zdvojnásobila: z 2,8 mld v roce 2018 na 5 mld. eur v roce 2019. A viditelný progres zaznamenaly i hotely – investoři loni na jejich akvizice loni vydali 2,6 mld. eur, když rok předtím to bylo jen 1,7 mld. eur. Celkovým středobodem investic do komerčních nemovitostí je přitom Paříž, když na druhé příčce zájmu investorů je Lyon.

Investice do komerčních nemovitostí ve Francii, 2019

Nejintenzivnější development

Od komerčního trhu pojďme k tomu rezidenčnímu. Český a především pražský bytový trh je dlouhodobě v potížích, ovšem nedostatek bytů je problémem globálním, který se nevyhýbá ani západní Evropě. V zemi galského kohouta jsou ale na bytovou výstavbu evropskými přeborníky. V roce 2018 Francouzi dokončili výstavbu 460 tisíc bytů a stavbu dalších 419 tisíc zahájili. V obou těchto parametrech byli nejlepší v Evropě.

Společnost Deloitte údaje o bytové výstavbě z celé Evropy přepočetla na počet obyvatel. Ani tato statistika Francouze z evropského trůnu nesesadila – na tisíc obyvatel totiž dokončili 6,86 bytu. Pro srovnání: v Česku se v roce 2018 postavilo 33,9 tisíce bytů, což je 3,18 bytu na tisíc obyvatel.

Intenzita rezidenčního developmentu, 2018

Rekordní Paříž

U statistik ještě zůstaňme. Zajímá vás, kde je v Evropě nejdražší bydlení? Ano, je to také ve Francii.  Podle údajů společnosti Deloitte tady v roce 2018 průměrná cena za nové bydlení dosáhla 4 016 eur za metr čtvereční. Na druhou stranu: zatímco v Česku si občan musí šetřit na průměrný byt 11,3 roku, Francouzům postačí o tři roky kratší doba. I tak je to ale v kontextu Evropy nadprůměrně dlouhá doba.

Pokud si evropský žebříček cen bydlení namísto států rozdělíme podle měst, vyhraje Paříž s cenou 12 910 eur za metr čtvereční bytové plochy. Paříž se tak zcela vymyká ostatním francouzským městům – byt tam vyjde na 321 % francouzského průměru. V Česku rozdíl mezi metropolí a zbytkem země není tak markantní, Praha dosahuje jen 125 % cen průměru. Metropole je přitom ve Francii na špici i co se týče nájmů. Obyvatelé tam za metr čtvereční platí průměrně 27,8 eur za měsíc.

Tomáš Kafka