16. 10. 2018

Globální realitní investice dosáhly rekordního objemu

Navzdory geopolitické nejistotě a zpomalení ekonomického cyklu se investice na globálním realitním trhu na konci prvního pololetí tohoto roku meziročně zvýšily o významných 18 % a a co do hodnoty dosáhly nového rekordu 1,8 bilionu dolarů (ve stejném období roku 2017 to bylo 1,5 bil. dolarů) – uvádí se v analýze společnosti Cushman & Wakefield, která mapovala aktivity na globálním trhu s komerčními nemovitostmi v relaci ke světovým metropolím.

Na úrovni měst – coby „příjemce“ realitních investic – zůstává v čele New York jako největší realitní trh světa, následovaný Los Angeles a Londýnem. Výrazně se posunula směrem vzhůru, a to na čtvrté místo, Paříž, za níž se umístil Hongkong. Pro mezinárodní investory přitom zůstává tradičním neochvějným cílem Londýn, který je v tomto ohledu evropskou jedničkou. Šest z první desítky měst z hlediska celkových realitních investic je v USA, přičemž Evropa s Asií v ní mají po dvou zástupcích.

Na regionální úrovni je celkový nárůst objemu investičních transakcí v Severní Americe nevýrazný – meziročně o pouhých 0,6 %. Jinde se objemy zvýšily na nejlepší výsledek za poslední tři roky – celkové investice v asijsko-tichomořském regionu vzrostly meziročně o 32 % a v Evropě se hodnota realitních investic za období červen 2017 – červen 2018 zvýšila o více než 16 %.

Kam směřují realitní investice

(objem v mld. USD, leden – červen 2017, 2018)

Zdroj: Cushman & Wakefield

„Kapitálu, který cílí na nemovitosti v široké škále geografických trhů a rizikových profilů, je dostatek. Mnozí investoři zvyšují své investice do nemovitostí a přizpůsobují svou strategii proměnlivé nabídce a toleranci vůči riziku. To jsou hlavní faktory, které určují, zda budou objemy nadále růst. Vzhledem k současné situaci by mohly příští rok překročit stávající úroveň o 2 %,“ říká Carlo Barel di Sant’Albano, vedoucí globálního investičního týmu společnosti Cushman & Wakefield.

Domácí versus zahraniční investoři

New York letos vypadl z první pětky cílů realitních investic zahraničního původu. Je to zčásti v důsledku geopolitického napětí, kvůli kterému někteří hráči od investování upouštějí, ve větší míře se však jedná o vliv vysoce konkurenčního trhu se silnými cenami, mj. důsledku silného kurzu dolaru. Městem, které přitahuje nejvíce zahraničních investic, se i letos, respektive v letošním prvním pololetí, a to podeváté za deset let, stal Londýn. Objem „příhraničních“ transakcí se v britské metropoli meziročně zvýšil o 47 % na 10,9 mld. dolarů. Nejsilnějším zdrojem zahraničního kapitálu jsou na londýnském realistním trhu asijští investoři, kteří jednoznačně preferují kancelářský segment, do nějž proudí 94 % kapitálu z asijsko-tichomořských zemí.

SF/pb