Horské nemovitosti jako atraktivní investice

Z horských lokalit mají Češi největší zájem o velké lyžařské areály a jejich okolí. Na severu Čech jsou nejžádanější střediska Špindlerův Mlýn, Rokytnice nad Jizerou a Černá hora – Pec. „Ceny horských nemovitostí rostou, nahrává tomu vývoj celého realitního trhu i další jevy, jako jsou stoupající poptávka po ubytovacích kapacitách, zlepšující se kvalita českých lyžařských středisek i boom krátkodobých pronájmů,“ říká k tomu Jan Bareš, oblastní ředitel společnosti M&M reality.

Apartmány i chalupy

V Krkonoších, ale i v dalších tuzemských horských lokalitách je obecně velká poptávka jak po menších rekreačních bytech, respektive apartmánech v novostavbách, tak i po tradičních chalupách. Pokud jsou nemovitosti v dobrém stavu, velmi dobře se pronajímají zájemcům o zimní dovolenou. Ti se cenově dostanou na nižší částky než při ubytování v hotelech a majitele rekreačních nemovitostí zase mají zajímavý příjem.

Apartmán 2 + kk s ubytovací kapacitou pro 4 až 5 osob ve Špindlerově Mlýně se dá během hlavní lyžařské sezóny pronajímat za 2 500 - 3 500 Kč za den, v Peci pod Sněžkou za 2 000 - 3 000 korun a v Rokytnici nad Jizerou za 1 500 - 2 000 Kč za jednu noc.

Podobně finančně přímosné jsou krátkodobé pronájmy původních chalup, nacházejí-li se ovšem na „správném“ místě. Například v okolí Rokytnice nad Jizerou lze zrekonstruovanou a kompletně zařízenou chalupu pronajímat za ceny okolo 400 - 600 Kč za osobu a noc. S tím, že s větším počtem lidí obvykle přichází sleva takzvaně na hlavu, stejně jako při delších pobytech,  hosté sepak dostanou spíše na tu spodní cenovou hranici. „Osobně takto pronajímám chalupu s kapacitou pro šest osob, umístěnou 150 metrů od nejbližší sjezdovky. V průměru jezdí čtyři hosté na jeden pobyt a plno mám celou zimu,“ přidává vlastní zkušenost J. Bareš.

Horský investiční boom

Krátkodobě pronajímat horskou nemovitost určenou i k vlastní rekreaci je podle něho aktuálním trendem. „A je to logické. Proč nemít svou vlastní pěknou chalupu či apartmán, navíc s možností krátkodobých pronájmů, které zažívají boom napříč všemi lokalitami? Výnos z takových pronájmů se často pohybuje okolo 10 %. Pokud majitel sežene v místě personál, kterému se nebojí svěřit klíče, a zajistí si potřebný servis, zaplatí mu takové pronájmy hypotéku a přitom ho neomezí ve vlastní rekreaci,“ říká J. Bareš.

Hodnotu nemovitostí na horách přitom značně zvedají investice do rozvoje lyžařských areálů. „V poslední době se investuje snad v každém středisku. Stačí se podívat do Jánských lázní, kde nedávno vznikla Stezka korunami stromů. Původně ospalé lázeňské městečko dnes láká návštěvníky napříč věkovým spektrem, a to po celý rok,“ konstatuje J. Bareš. Dalším takovým příkladem je podle něj nedávno postavená spodní stanice lanovky v Rokytnici. „Samostatnou kapitolou je pak Špindlerův Mlýn, kde už je nemožné nalézt levnou nemovitost. Tento stav opět nahrává lidem, kteří investují do vlastního bytu či chalupy a poté nemovitost pronajímají,“ dodává J. Bareš z realitní kanceláře M&M reality.

SF/pb

Hlavní partneři

Partneři