19. 7. 2021

Jak nalákat zaměstnance zpět do kanceláří?

Nejvíce Čechům (39 %) by vyhovovalo v kanceláři pracovat tři nebo čtyři dny v týdnu. K návratu do kanceláře by je přitom motivovalo klidné pracovní místo (35 %), oddělená místnost (35 %) či stravování na účet zaměstnavatele (27 %). Téměř třetinu tuzemských zaměstnanců unavuje práce v open space prostorech, ale – kupodivu – to není kvůli strachu z nákazy koronavirem.

Téměř polovina Čechů (46 %) dnes už chodí do kanceláří každý den – jak ukázal průzkum, který pro společnost Skanska zpracovala agentura Zymetria také v Polsku, Maďarsku a Rumunsku. Dalších 17 % Čechů chodí do kanceláře na tři nebo čtyři dny v týdnu. Právě tento režim by vyhovoval největší části tuzemských zaměstnanců, a to 39 %, což je největší poměr ze všech sledovaných zemí.

Ticho a klid!

Jeden z faktorů, které by Čechy nejčastěji motivovaly chodit do kanceláře minimálně tři dny v týdnu, je tiché a klidné místo

 

pro práci. Platí to pro 35 % z nich. Stejná část by zároveň ocenila možnost pracovat v oddělené místnosti, respektive kanceláři namísto klasického open space prostoru.

„Pokud chce zaměstnavatel, aby se pracovníci cítili v kanceláři dobře a chodili tam rádi, musí v dnešní době nabídnout mnohem víc. Firmy, které tento trend zachytily, poptávají častěji řešení s členitějším a flexibilnějším prostorem, místnostmi pro hluboké soustředění, spacími boxy nebo třeba venkovními terasami,” říká Jana Prokopová ze společnosti Skanska.

Z dalších spíše nadstandardních služeb by se Češi nechali nalákat k pravidelnému docházení do kanceláří například jídelnou či restauraci s konzumací hrazenou zaměstnavatelem (27 %), dobře zásobenou kuchyňkou s jídlem a pitím (26 %) nebo více možnostmi relaxace a zábavy na pracovišti (17 %).

Logistické bariéry

Naopak bariéry, které stojí v cestě návratu do kanceláře, jsou často logistické. Přitom Češi si na systému home office váží zejména jednodušší organizace chodu rodiny (55 %). Vracet se k obvyklému režimu se jim pak nechce i kvůli výborným pracovním podmínkám doma (51 %) nebo dlouhé cestě do práce (43 %). Ve srovnání s ostatními zeměmi mají naopak nejmenší strach z možné nákazy koronavirem – tech bylo mezi respondenty průzkumu jen 14 %.

„Pracovat z domova je díky technologiím stále jednodušší. Přítomnost na pracovišti má ale mnoho výhod, ať už se jedná o snazší komunikaci nebo koordinaci týmu. Firmy by proto měly hledat způsoby, jak logistické bariéry odstranit. Čas strávený na cestě mohou svým lidem vynahradit třeba zázemím v budově nebo blízkém okolí, jako je možnost zacvičit si nebo cestovat do práce na kole a využít firemní místnost pro kola,“ dodává Jana Prokopová.

SF/pb