6. 4. 2016

Karlín – kancelářský eden

V hlavním městě je už dnes vysoká poptávka po kancelářích, která bude nicméně gradovat až v příštím roce. Developerské firmy proto v Praze už delší dobu oživují odsunuté projekty – oběti útlumu, které kancelářskému trhu přinesla recese. Jedním ze současných ohnisek výstavby nových kancelářských ploch – jak upozorňuje realitní konzultační společnost Office Hunters, specializovaná na prodej a pronájem kancelářských a obchodních prostor v metropoli a Středočeském kraji – je Karlín. Tady se dnes mj. rodí další fáze projektu Futurama, budova Butterfly na brownfieldu po firmě ČKD Dukla a projekt Rustonka na vltavském nábřeží.

„Ekonomika ožila, developeři cítí šanci. Trh se obecně mění, stejně jako preference firem. Ty se předtím tolik nezaměřovaly na administrativní budovy,“ říká Filip Veselý z Office Hunters. Tento postoj developeři už změnili. Výsledkem krizové stavební odmlky je ostatně skutečnost, že letošní nabídka nových ploch bude malá: po úctyhodných loňských zhruba 180 000 metrech čtverečních ji letos bude představovat jen 33 000 m2. Proto také odborníci očekávají, že letos se jednak mírně sníží míra neobsazenosti, která se zatím pohybuje na poměrně vysoké úrovni (takřka 15 %), jednak klesne tlak na nájemné a nůžky mezi deklarovaným a reálným nájemným se tak alespoň trochu sevřou. Prvními vlaštovkami v tomto ohledu je redukce volných ploch v centru Prahy. Podle statistik společnosti Prochazka& Partners do letošního března tady míra neobsazenosti meziročně klesla z 20 % na 15 %. Optimistická je i prognóza poradenské firmy Cushman & Wakefield, podle níž se celková neobsazenost kanceláří v Praze letos sníží pod 11,5 %. Přitom ještě v polovině loňského roku činila 17 %. Podle expertů téže firmy by se letos také mělo nájemné zvýšit zhruba o euro na 20,5 eura (554 Kč) za metr čtvereční na měsíc a zároveň mizet různé pobídky, které pronajímatelé poskytují nájemcům a které nezřídka domluvené nájemné snižují až o 30 %.

Karlínské eldorádo

Centrem moderních kancelářských budov se v Praze stává Karlín, ještě nedávno spíše druhořadá lokalita, a to nejen pro developery. Povodně v minulé dekádě ale trochu paradoxně této pražské čtvrti pomohly a tak je dnes Karlín poměrně prestižní adresa. Kancelářská zástavba postupuje po nábřeží, jednak od Florence, jednak od Libně – komplex River City Prague se známými budovami jako Danube House se postupně rozrůstá po toku Vltavy, když proti jejímu proudu směrem k centru města míří velký projekt společnosti Crestyl. Ve výstavbě je jeho kancelářský projekt Dock 02 v Libni – unikátní kaskádovitá budova s atypickou zelenou střechou a s atraktivním výhledem na Vltavu. První etapa je už zcela obsazena, na jaře příštího roku ale tady bude k dispozici dalších 8 000 m2 pronajímatelné plochy. V lokalitě Invalidovna vedle toho roste také další fáze projektu Futurama a pod Vítkovem zase budova s „motýlím“ půdorysem s názvem Butterfly.

Zdá se, že slabé poptávky se tyto projekty nemusí příliš bát. „Karlín je jednou z nejžádanějších lokalit, jsou zde prestižní gastronomické podniky a nejrůznější kulturní vyžití. Dojedete sem i podél Vltavy na kole, je tu výborná dostupnost metrem či tramvají,“ konstatuje Filip Veselý.

Nové centrum Karlína – Rustonka

Jakýmsi středobodem kancelářského Karlína by měla být Rustonka, nový projekt společnosti J&T Real Estate. Na pozemcích bývalých Pražských strojíren nedaleko Vltavy a Futuramy vyrůstá mimořádný kancelářský komplex, který nabídne 38 000 „čtverců“ kanceláří a který první nájemce čeká v příštím roce na jaře. „Je zde kladen důraz na co nejefektivnější využití prostoru a co nejnižší energetickou náročnost. Okolí nabídne řadu odpočinkových zón a bude plné zeleně,“ dodává F. Veselý, podle kterého všechny současné developerské projekty spojuje snaha o inovace a důraz na přírodní prostředí.

Velkorysý projekt, který počítá s investicemi ve výši 84 mil. eur, ovšem už bude zápolit o přízeň s větší konkurencí než letos – podle Alexandry Tomáškové ze Skanska Property Prahu napřesrok čeká 170 000 m2 nové kancelářské nabídky. Podle ní ale nové budovy nebudou mít s nájemci velké potíže. Ti totiž dnes zjevně preferují právě nové objekty s vyšší uživatelskou kvalitou. Neobsazenost kanceláří ve starých budovách, postavených do roku 1995, je vysoká a přesahuje 17 %, zatímco moderních kanceláří z této dekády je volných jen 5 % (s výjimkou zcela nových budov, které se teprve zaplňují). Karlín k tomu v rámci Prahy nabízí výhodnou úroveň nájemného. Zdejších 13,50 – 15,50 eur za metr a měsíc ani zdaleka nedosahuje sazby z centra města a je mírně nižší i než nájemné na Pankráci či na smíchovském Andělu.