21. 7. 2020

Lisabonský postcovidový recept na Airbnb

Byty, které jsou pronajímány turistům, nyní ve městech po celém světě zůstávají prázdné. Vzhledem ke karanténě a dalším restrikcím je pravděpodobné, že trh krátkodobého ubytování, kterému dominuje platforma Airbnb, se po určitou dobu nevrátí na úroveň před pandemií – pokud se na ni vůbec kdy vrátí! V mnoha městech – jak konstatuje materiál agentury Bloomberg – tak nyní visí ve vzduchu otázka, jaký bude osud bytů dříve využívaných ke krátkodobým pronájmům.

S novým plánem přišel Lisabon. Stanovil si za cíl využít některé z těchto volných bytů a zároveň vyřešit problém s dostupným bydlením, který se v portugalské metropoli v době koronavirové pandemie ještě zhoršil. Letos na jaře portugalská metropole spustila program, který má přimět krátkodobé pronajímatele, aby nabídli své byty zpět na trh dlouhodobých pronájmů. Neoficiální údaje naznačují, že v některých městech se to už děje přirozenou cestou. Lisabon se ale rozhodl podpořit tento proces tím, že zmírní rizika pro pronajímatele: účastníci programu nebudou pronajímat byty jednotlivým nájemcům, ale přímo samotnému městu.

Program se jmenuje Renda Segura a majitelům nevyužívaných bytů nabízí možnost požádat o jejich pronájem městem na dobu nejméně pěti let. Město si vezme na starost vyhledání nájemců prostřednictvím programu dostupného bydlení zaměřeného na mladé lidi a rodiny s nízkým příjmem. Pronájem je stanoven na maximální částku mezi 450 eury (12 000 Kč) za měsíc a byt s jednou ložnicí až po 1 000 eur (26 700 Kč) za větší dům. Pro pronajímatele je to sice méně, než by dostali z pronájmu turistům, ale je to přinejmenším menší riziko a bez problémů. A přináší jim také osvobození od daně z nemovitosti a daně z kapitálových výnosů.

Poptávka prudce klesla

Současné údaje naznačují, že pronajímatelé krátkodobého bydlení v Evropě budou muset brzy najít alternativní využití pro své nemovitosti. Podle analytiků společnosti AirDNA rezervace na Airbnb a konkurenční platformě Vrbo na týden začínající 13. července ve srovnání se stejným obdobím loni prudce klesly. V Lisabonu se meziročně propadly o 76 %, v Amsterodamu o 75 % a v Paříži o 74 %. Přitom v počátcích pandemie nebyl tento pokles poptávky doprovázen omezením nabídky – počet bytů nabízených na trhu s krátkodobým bydlením se například ve Francii za leden až březen snížil jen o 3,2 %. To naznačuje, že i v době pandemie jsou pronajímatelé opatrní a s přesunem na běžný nájemní trh nepospíchají.

Zatím je předčasné říci, zda lisabonský plán bude tím, co města budou potřebovat, aby se pronajímatelé i na tomto trhu cítili dostatečně bezpečně.  V rámci prvního kola programu od poloviny května do konce června se Lisabonu podařilo získat 177 bytů, ve městě je ovšem ke krátkodobým pronájmům registrováno 25 000 bytů. Město ale už na září plánuje druhé kolo a pokud by se podařilo počty dále zvýšit, mohlo by to mít na trh bydlení už citelnější dopad.

Možná stejně důležitý by mohl být i příchod většího množství lidí do centrálních oblastí měst, jimž nyní dominuje cestovní ruch. „Normální“ obyvatelé z těchto lokalit odešli, běžné obchody a služby se z těchto oblastí vytratily a nahradily je podniky, které uspokojují jen potřeby turistů.

Obavy z obrovského množství turistů přiměly už před pandemií mnoho měst k zavedení různých restriktivních opatření. Třeba Amsterodam už v roce 2017 v obavách, že se běžné obchody z centra města zcela vytratí, omezil schvalování nových provozoven zaměřených na turisty, jako prodejen sýrů nebo vaflí. Lisabon zase vydal nařízení k zachování ohrožených obchodů v historickém centru, aby zabránil tomu, že i tyto prostory začnou sloužit cestovnímu ruchu.

Jiná města, jako například Barcelona, se snažila udržet trvalé obyvatele v turistických oblastech zásahem proti nelegálním prázdninovým pronájmům a zákazem povolování nových hotelů. Uvidí se, zda snížení počtu turistů kvůli pandemii zmírní některé z těchto obav. Ale pokud aktuální kroky Lisabonu na tomto poli vyvolají větší zájem, mohla by s podobnými programy přijít i další města, která čelí stejným problémům. Zajímavá je v těchto souvislostech skutečnost, že z hlediska cen má Portugalsko nejdostupnější byty v Evropě – podle statistik společnosti Deloitte „průměrný“ Portugalec na „průměrný“ byt vydělává pouhé čtyři roky, zatímco Němec či Čech více než 5, respektive 11 let.

ČTK/pb