9. 9. 2013

Nájemní (a investiční) bydlení podle Trigemy

Koupíte větší byt o dispozicích 4 + kk. Bude-li na vás příliš velký nebo také drahý, oddělíte od něj malý byt 1 + kk a ten pronajmete. Pokud se vaše bytové potřeby v průběhu času změní, obě jednotky zase scelíte a tak dále ad infinitivum. Tento recept – nazvaný „modulové bydlení“ – pro pražský bytový trh chystá společnost Trigema. Ta se netradičními cestami ubírá poměrně často, staví například na komerční bázi vědecko-technický park, a už proto je tento investiční a nájemní koncept přinejmenším pozoruhodný.

„Snažíme se obohatit nabídku a vycházíme přitom z našich zkušeností,“ říká Marcel Soural, hlava holdingu Trigema, která se vedle developmentu zabývá také správou bytových domů. Modulové byty by podle něj mohly představovat jistou vzpruhu pro trh nájemního a také investičního bydlení, když zejména to druhé by mohlo zpřístupnit širšímu okruhu zákazníků. Vedle toho by mohlo napomoci větší finanční dostupnosti vlastnického bydlení. A v neposlední řadě může efektivně řešit problém měnících se nároků na bytový prostor. Jiné má mladá dvojice, zásadním způsobem se mění po narození dětí a obloukem se vrací do původní polohy po dosažení seniorského věku. Modulové byty Trigemy přitom jsou dobově sofistikovanější recyklací obecně známého konceptu, který se u nás objevil už před mnoha lety jako „dvougenerační“ byty, tj. bytové jednotky, které nabízely sice spojené, ale dispozičně oddělené jednotky dvě, a to včetně sociálního zázemí.

Realistické výpočty

id22585-02 Trigema samozřejmě moduly ušila na míru druhé etapě svému projektu – 2 Barevné Letňany jich v dohledné době nabídne zhruba padesátku. A z poměrů v lokalitě a parametrů projektu také vycházejí finanční propočty. Nejsou nijak složité: koupě bytu 4+ kk představuje investici ve výši 4,2 mil. Kč, podle předpokladu hrazené prostřednictvím hypotečního úvěru. Při 15 % vlastních zdrojů a umoření v termínu 25 let by to znamenalo měsíční splátku zhruba 17 000 Kč. Tuto zvláště pro mnohé mladé rodiny jistě nemalou, ne-li prohibitivní sumu ovšem lze po oddělení bytu 1 + kk a jeho pronájmu dostat do podstatně přijatelnější roviny. Malé byty se v Letňanech pronajímají (alespoň soudě podle nabídky) za zhruba 9 000 za měsíc. Výsledek je zjevný: hypotetický klient bydlí ve vlastním bytě 3 + kk, který ho na splátkách úvěru stojí přibližně 8 000 Kč měsíčně – jednoznačně snesitelná suma i pro klienty s průměrnými příjmy. A přitom mu jeho bytové „portfolio“ umožňuje reagovat na už popsaný změny vlastních bytových potřeb bez obvykle nevítaných faktorů, jako jsou hledání nového bytu, změna „rodné“ lokality, stěhování atd. A je třeba dodat, že co do dispozic, je možností více – na jednom poschodí jsou situovány tři jednotky, což přináší možnost jednotlivé byty podle přání budoucích majitelů „nakonfigurovat“.

Finančně-legislativní zádrhely

„Ochrana pronajímatelů je u nás stále velmi slabá a ani nový občanský zákoník na tom mnoho nezměnil!“ – konstatuje Jiří Pácal, ředitel společnosti CEH, která mj. pronajímá byty. Upozorňuje tak na velkou slabinu českého bytového trhu – neplatícího nájemníka lze těžko donutit k placení. Kauce v tomto ohledu představují jen částečné řešení, navíc vzhledem k silné nabídce se od nich nezřídka upouští, protože zvláště pro mladé páry, resp. singles, jinak bezproblémové nájemníky, mohou představovat velkou zátěž.

id22585-03 Kupodivu ale ve vztazích nájemník – pronajímatel nejde jenom o „prvoplánové“ peníze. Takřka nepřekonatelnou svízel pro pronajimatele představuje třeba nutnost ukončit formálně nájemní vztah, když se nájemník z bytu odstěhuje – do takto „opuštěného“ nájemního bytu majitel/prona­jímatel podle platné legislativy nesmí vstoupit. Takových problémových míst je v současné (a zdá se, že i v budoucí) právní úpravě nájemních vztahů více. Na druhou stranu ale J. Pácal přiznává, že k takovým kolizím nedochází každý den: „Takto problematických nájemníků je podle mého odhadu standardně bývá 5 %, v posledních době jich ovšem přibývá, možná je to tak už kolem 7 – 8 %.“

Šéf CEH upozorňuje ještě na další a možná závažnější okolnost: „Představa, že jeden den nabídnete k pronájmu byt a druhý den máte seriozního nájemníka, je hluboce mylná. Každá změna nájemníka pronajímatele připraví tak o dva tři měsíční nájmy, nehledě na náklady, které pronajímatel musí při každé změně vynaložit na údržbu bytu.“ A podle J. Pácala navíc právě dnes sílí nájemní turistika. Počet nájemníků, kteří mění své nájmy nejméně jednou za rok roste – a tomu nakonec praxe sjednávání nájemních smluv právě na jeden rok nahrává.

Svízel ekonomicko-společenská

„Bydlení je pro nás drahé tak jako tak,“ říká třicátník Tomáš B., spole se svou partnerkou čerstvý majitel bytu ve Velkých Přílepech, a dodává: „Stejně jako jiní jsme začínali v nájmu. Po čase nás ale stejně jako jiné napadlo, že umořovat hypotéku na vlastní byt je přece jen finančně výhodnější a také psychicky přijatelnější než víceméně stejnou nebo jen o málo menší částku platit jako nájemné.“ Jeho slova jsou odrazem reálných ekonomických poměrů. Bydlení je u nás jednak celkově poměrně drahé, jednak trh, dnes už víceméně volný, zatím nevytvořil žádný ekonomický argument ve prospěch bydlení nájemního – jakožto bydlení levnějšího. Časy, kdy finanční poradci horečně kalkulovali snadné návody na výdělky, spočívající v koupi byt na hypotéku a jeho pronajímání za částky větší než hypoteční splátka, jsou sice už pryč, ale podstatnější finanční rozdíl mezi oběma modely stále neexistuje, jakkoli v dlouhodobém horizontu vlastní byt přijde dráž než pronájem.

Neviditelná změna bytové politiky

id22585-04 Tento ryze ekonomický kalkul umocňuje přetrvávající podpora vlastnického bydlení ze strany státu. Ten sice už před několika léty svou bytovou politiku přinejmenším slovně změnil a dnes se naopak mluví o podpoře bydlení nájemního, ale tento dosti radikální posun politických preferencí zatím nemá v realitě větší reflexi. Jinak řečeno: komerční výstavba nájemních bytů je dodnes velmi sporadická, výše nájmů (jakkoli je k cenám kupním srovnatelná) prostě takovou investici neumožňuje.

Modulový koncept Trigemy jistě nepřinese na trh revoluci, ale mohl by představovat pozitivní impuls a každopádně bude příjemným zpestřením nabídky – tu v Praze podle serveru S-reality dnes představuje přes 12 000 bytů ke koupi a 11 000 k pronájmu. Možná ale v případě bytových modulů nepůjde o jediný příspěvek k rozvoji nájemního bydlení v metropoli. Při prezentaci posledních čísel o stavu pražského rezidenčního trhu M. Soural upozornil na budoucnost tzv. ležáků: „V Praze se dnes nabízí kolem 300 bytů, které byly dokončeny už před rokem 2009. Myslím, že tady jsou jen dvě možnosti: dramatická sleva nebo překlopení těchto kapacit do nájemního bydlení!“