31. 5. 2016

AD: bytové statistiky by měly zpracovávat nezávislé instituce

Bytové statistiky by neměli vydávat samotní developeři, ale nezávislé instituce. V rozhovoru s ČTK to uvedl ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek. „Domníváme se, že žádnou statistiku by neměl vydávat konkrétní developer. Sběr dat by měl být doménou nezávislých institucí, které objektivním způsobem vytvoří metodiku. Developerské společnosti by měly pouze poskytovat data,“ řekl šéf asociace, která funguje od loňského listopadu a k dnešku sdružuje 19 členů.

Zhruba poslední dva roky vydávala každé čtvrtletí statistiky o prodaných bytech trojice Trigema, Ekospol a Skanska Reality. Postupem času se jednotlivé společnosti začaly odlišovat v názorech na metodiku. Ekospol trval na tom, že je třeba započítávat i byty bez vydaného územního rozhodnutí. Zbylé firmy namítaly, že taková statistika není objektivní, protože tyto byty nemusí v dané lokalitě vůbec vyrůst.

Asociace podle Kadeřábka žádná čísla vydávat nebude. V blízké době však chce asociace podpořit nějakou skupinu, která by vytvořila metodiku a vydávala vlastní statistiky. „Může to být Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Český statistický úřad nebo nějaká skupina napojená na velkou auditorskou čtyřku. Tedy PWC, KPMG, Deloitte a E&Y,“ doplnil Kadeřábek.

Pokud jde o prodej bytů bez územního rozhodnutí, podle něj je to spíše etická rovina, než obchodní. „Teď nemluvím za asociaci, ale za sebe. Nemám nic proti tomu, když dva nezávislé subjekty mezi sebou uzavřou nějakou dohodu. Ale důležité je, aby mezi oběma stranami byla informační vyváženost. Protože ta problematika je opravdu velmi komplexní a vyznat se v ní je často těžké i pro profesionála,“ uvedl. Rezervovaný byt ale podle něj jako prodaný označovat nelze. „Dost často se u větších developerů stává, že celá řada bytů se znovu vrací na trh. Jsou takzvaně prodány, jelikož to někdo tak deklaroval. Ale protože se možná nezrealizují, tak potom tu statistiku kazí. Takže tady je potřeba tomu co nejdříve dát nějaká jasná nezávislá pravidla,“ uzavřel Kadeřábek.