12. 3. 2019

Amádeus a město Plzeň míří ke smíru?

Město Plzeň a pražská developerská společnost Amádeus Real se dohodly na dočasném přerušení soudního sporu, který trvá už čtyři roky. Do šesti měsíců se mají dohodnout na novém projektu obchodního centra a ukončit spor. Amádeus požaduje náhradu škody přes 1,8 miliardy korun kvůli neuskutečněnému původnímu projektu Corso Americká. Strany se společně obrátily na Nejvyšší soud. Plzeň chce, aby kvůli možnosti smíru soud přerušil probíhající řízení na šest měsíců.

„Uzavřením dohody se město nevzdává možnosti regulovat zástavbu v lokalitě po KD Inwest (pozn.zbouraný kulturní dům poblíž centra města). Projekt, který na daném území v blízké budoucnosti vznikne, bude muset naplnit podmínky územní studie, kterou schválilo zastupitelstvo a bude představovat kvalitní městskou architekturu,“ řekl náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Dohodu, která podle něj nepočítá s finančním odškodněním investora, chce náměstek předložit zastupitelům do června.

„Přerušení soudního sporu vnímáme jako první krok k tomu, abychom teď dojednali konkrétní podmínky jeho urovnání. Vždy jsme preferovali možnost stavět na našich pozemcích v centru Plzně, nikoli se soudit s městem o finanční kompenzace za zmařený záměr,“ uvedl Tomáš Jícha z firmy Ameside, která projekt mezi ulicemi Americká, Sirková a Denisovo nábřeží připravuje a která je se společností Amádeus majetkově propojená.

ČTK