27. 5. 2016

Asociace developerů změnila postoj k legislativě

Asociace developerů AD zhruba po půl roce svého fungování plánuje ovlivňovat legislativu ve svém oboru. V rozhovoru pro ČTK to uvedl její ředitel Tomáš Kadeřábek. Při svém vzniku v listopadu loňského roku asociace ještě veřejně proklamovala, že takové ambice nemá. Počet členů se z původních 13 zvýšil na 19, podle Kadeřábka by jich do dvou měsíců mohlo být až 25.

Za největší problém v oboru AD považuje příliš dlouhé časové lhůty. V mnoha případech podle něj přímo vylučují, aby nějaký projekt mohl vzniknout. „Když si nějaká firma řekne, že chce v Praze něco postavit, tak musí počítat s tím, že to bude trvat pět, možná i sedm let. A taková doba je opravdu tragická. Za tu dobu může být situace na trhu výrazně odlišná, než v době podnikatelského záměru. A to samozřejmě mnohé firmy odradí,“ dodal T. Kadeřábek. Určit konkrétního viníka je však podle něj velmi obtížné. „Někdy se to zjednodušuje, řekne se, že za to může město nebo ministerstvo. Ta věc je ale mnohem komplikovanější. Faktorů, které do toho vstupují, že spousta, Evropskou unií počínaje a hasiči konče. My se budeme snažit působit tím směrem, aby parametrů, které do toho vstupují, bylo co nejméně. Aby se celý proces zjednodušil,“ doplnil Kadeřábek.

Stávajícími členy Asociace developerů jsou AFI Europe Czech Republic, Atkins a Langford development, Bpd Development, Crestyl, Daramis, Finep, Flow East, HB Reavis Group, Karimpol International, Karlín Group, KRR Development, Pannatoni CR Development, Passerinvest Group, Pražská správa nemovitostí, Skanska Property CR, Satpo broker, Star Prague, UBM Bohemia Development a Ungelt Services.