22. 10. 2019

Berlín „mrazí“ nájemné

Berlínská zemská vláda schválila na příštích pět let maximální úroveň nájmů pro 1,5 milionu bytů postavených před rokem 2014. Zmrazení nájmů musí ještě potvrdit regionální zákonodárný sbor, ve kterém má ale berlínská vládní koalice sociálních demokratů, strany Levice a Zelených většinu. Vedení německé metropole tímto krokem, který kritizuje opozice i podnikatelé s nemovitostmi, reagovalo na prudký růst nákladů na bydlení v německém hlavním městě v uplynulých letech.

Zmrazení nájemného vstoupí v platnost od roku 2020 se zpětnou účinností k 18. červnu 2019. Určující hranicí je rok výstavby před rokem 2014 a cenotvorba by měla odrážet rok 2013, který je na bytovém trhu v Berlíně považován ještě za zdravý. Maximální cenu nájemného za metr čtvereční bez vedlejších poplatků stanoví u nových nájemních smluv město Berlín na 9,8 euro za metr čtvereční měsíčně (250 korun – v Praze to nyní podle statistik společnosti Trigema činí 327 Kč, nájemné v Praze je tedy zhruba o 30 % vyšší nez v Berlíně). Stávající nájemní smlouvy mohou tuto horní hranici překročit, pokud to ale bude o více než 20 %, bude nájemné považováno za lichvářské. V takovém případě bude nájemné úředně sníženo na 120 % výše zmíněného maxima.

Stanovení stropu nájemného ale neznamená, že pronajímatelé nemohou cenu zvyšovat. Od roku 2022 bude možné nájemné navyšovat o roční inflační vyrovnání ve výši 1,3 %. Zdražit až o jedno euro na metr čtvereční bez úředního souhlasu bude možné také tehdy, pokud částka bude zdůvodněna rekonstrukcí a modernizací. K vyrovnání vyšších rekonstrukčních nákladů pak bude nutný úřední souhlas.

Přijatý krok je v rámci Německa ojedinělý a je považován za kontroverzní. Kritizuji ho podnikatelé ve stavebnictví, opozice i asociace německých měst DST. Realitní sektor se obává dopadů na výstavbu a na investice do oprav. Naopak sdružení nájemníků ho oslavuje jako historickou šanci, která zajistí dostupné bydlení pro širokou veřejnost.

S vysokými nájmy se nepotýká jen Berlín, ale i další německá města, která rovněž debatují o možnostech, jak zdražování zpomalit. Nejdražší nájmy v celém Německu jsou podle Der Tagesspiegel v Mnichově, kde se podle nových smluv platí měsíčně 17,98 euro (460 Kč) za metr čtvereční. Bavorská zemská vláda se dnes shodou okolností shodla, že zvýší zdvojnásobí pokutu na 100 000 euro pro ty, kteří pronajímají byty za nepřiměřené sumy. Za tu se považuje taková částka, která o více než 20 % překračuje cenu nájemného za podobný byt v téže lokalitě.

ČTK