24. 1. 2017

Brno: první krok k novému územnímu plánu

Brno letos – jak oznámil primátorův náměstek Martin Ander (SZ) – vypracuje vizi prostorového rozvoje města jako jeden ze základních podkladů pro nový územní plán.

Moravská metropole se nyní řídí více než dvacet let starým územním plánem. Nový by mohl být hotový okolo roku 2022, dodal M. Ander. Vizi má do konce června zpracovat Kancelář architekta města Brna. „Jejím účelem je srozumitelně a realisticky formulovat základní principy, na kterých by měl být založen rozvoj města v příštích letech,“ uvedl M. Ander. Podle něj však není jejím smyslem přicházet s řešeními. „Od toho pak budou odborníci pracující na územním plánu. Vize má říkat například to, že Brno je město krátkých vzdáleností, takže se člověk dostane díky dopravnímu systému jak do práce, tak do školy i za zábavou. Dalším příkladem je město s vysokou kvalitou života, kde jsou zahrnuté různé možnosti bydlení a také bydlení v centru. Lidé se tak nemusí stěhovat za město a potom sem přijíždět a zahušťovat dopravu,“ uvedl M. Ander.

Vypracovanou vizi musí pracovníci kanceláře projednat s veřejností a také s městskými částmi. Práce na novém územním plánu pak potrvají okolo pěti let. Do té doby se Brno bude řídit starým územním plánem. Minulé zastupitelstvo schválilo ještě v roce 2014 velkou aktualizaci tohoto plánu s mnoha změnami, ale soud ji pak zrušil pro nepřezkoumatelnost některých rozhodnutí.

ČTK