15. 4. 2019

Českou ekonomiku loni táhla domácí poptávka

Česká republika uzavřela rok 2018 mírným zrychlením růstu hrubého domácího produktu (HDP), když ekonomiku podpořily hlavně výdaje na spotřebu i investiční aktivita. Naopak oslabil vliv zahraniční poptávky a současně vrcholil problém deficitu pracovní síly.

Výdaje na spotřebu domácností v loňském roce narostly o 3,1 % a vládního sektoru dokonce o 3,7 %. Domácnosti v loňském roce ale také více spořily, a tak meziroční dynamika jejich spotřeby v průběhu roku zpomalovala. Investiční výdaje se loni zvýšily o 10,4 % a rostly napříč sektory. U domácností vzrostla míra investic na 9,4 %.

Spotřebitelské ceny se loni zvýšily o 2,1 %. Klíčový vliv na to měly ceny bydlení a energií. Nejsilněji k růstu cen přispívalo „imputované“ nájemné za bydlení (tj. náklady vlastnického bydlení). To se loni zvýšilo o 4,3 %, když výrazně loni vzrostlo i běžné nájemné z bytu (3,0 %). K rostoucím nákladům na bydlení se v roce 2018 po delší době stagnace přidaly i ceny elektrické a tepelné energie, plynu a ostatních paliv.

SF/pb