9. 10. 2014

Chalupy jako investice, pro bydlení i rekreaci

Mladí, ale i starší Češi znovuobjevili krásy chataření a chalupaření. Jejich přístup se ale od dob největšího rozkvětu chalupaření v 80. letech dost liší. Celých 22,5 % Čechů dnes totiž pořízení chalupy vnímá jako investici. Největší zájem o chalupy na investici paradoxně panuje u těch nejmladších, ve věku 18 až 26 let (27 %). Průměrný věk žadatele o hypotéku na chatu či chalupu je potom 28 let. Ukázal to průzkum, který si nechala zpracovat Hypoteční banka.

Průměrná výše úvěru na chatu nebo chalupu činila v loňském roce 1 mil. Kč. Hypoteční úvěry na rekreační bydlení přitom u Hypoteční banky již stabilně po několik let tvoří zhruba 2 % z celkového počtu hypotečních úvěrů.

„Rekreační bydlení má v České republice dlouhodobou tradici a Česko se drží na celosvětové špičce tohoto fenoménu, hned za skandinávskými zeměmi,“ uvedl Jan Sadil, šéf Hypoteční banky. „Zejména mladší lidé si začali chalupy pořizovat jako investici, například na pronájem turistům v době, kdy je nevyužívají. Z hlavní prodejní sezóny chalup, která je mezi červnem a zářím, je však i přesto vidět, že touha po chalupě coby místu pro víkendovou relaxaci, je stále ta nejpodstatnější. Zvýšený zájem o chalupaření u starších lidí, ve věku 54 až 65 let, kteří představují 20,6 % respodetů akety, pak pramení i z toho, že řada z nich o chalupě již uvažuje jako o stálém bydlení na důchod,“ dodal.

Trend přeměny chalup v bydlení na stáří přitom není nový. V současné době je však podpořen i všeobecným trendem zdravějšího životního stylu, nakupování jídla na farmářských trzích apod. Lidé v předdůchodovém věku, kteří se stěhovali kdysi do měst za prací, proto častěji zvažují i stěhování zpět do přírody. Ceny nemovitostí v lokalitách vzdálenějších od center velkých měst přitom v některých regionech i klesají.

Zajímavá je také struktura poptávky po chalupaření podle velikosti obcí a měst, ve kterých lidé žijí. Největšímu zájmu se totiž chalupaření těší u obyvatel menších měst. U měst s 20 001 až 100 000 obyvateli je to 31,7 % populace, zatímco ve městech nad 100 000 obyvatel jen 18,4 %. To je dokonce méně než u lidí z nejmenších obcí pod tisíc obyvatel (20,7 %), kteří již často žijí přímo v přírodě. Ostatně chalupaření láká v Česku nejvíce ty, kteří to mají blízko do hor. Nejpopulárnější je v okolí Krkonoš, konkrétně v Královéhradeckém kraji (35,7 %) a Pardubickém kraji (26,9 %), dále pak Šumavy, Jizerských hor, a v Libereckém kraji. Regionem, který jeví o chataření radikálně nižší zájem než je celorepublikový průměr, je Karlovarský kraj (pouhých 5,6 %). V krajích dále od hor pak podle aktuálního průzkumu Hypoteční banky lidé chalupaření až tolik neholdují.