27. 3. 2019

ČKAIT: na nový stavební zákon se příliš spěchá

Věcný záměr stavebního zákona je uspěchaný a celkově není dobře připravený – řekl novinářům předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) Pavel Křeček. Podle něj  zatímní návrh budí hlavně dojem, že byl vytvořen pro pražské bytové developery.

„O změnu stavební legislativy usilujeme už delší dobu a jsme rádi, že byl věcný záměr předložen. Ale nelíbí se mi rychlost a zběsilost, s jakou je projednáván. Chtěli jsme, aby to bylo standardním způsobem. Není přece možné, aby na vypořádání připomínek byly dva až tři dny,“ řekl mj. P. Křeček.  Místopředseda ČKAIT Robert Špalek doplnil, že by bylo rozumné uplatnit nový model zkušebně jako pilotní projekt v jednom kraji. „V takovém, ve kterém mají garantované údaje pro technickou infrastrukturu, hardwarové i softwarové vybavení. Získané zkušenosti by se po několika letech mohly využít pro finální návrh zákona,“ dodal R. Špalek.

Vedle toho ČKAIT silně kritizuje také institut fiktivního souhlasu, který lze údajně snadno zneužít, rozpaky budí i záměna institutu „závazného stanoviska“ dotčených orgánů státní správy za pouhé jejich „vyjádření“, jehož váha bude nejspíš menší. Na druhé straně by ČKAIT doporučoval počet „DOSů“ omezit. Z vyjádření představitelů ČKAIT rovněž vyplynulo, že nepovažují za šťastné, že tvůrcem normy je soukromý subjekt, tedy HK ČR. Předseda přitom opakovaně zdůraznil, že české stavební právo změny potřebuje a povolovací řízení by se mělo zjednodušit, ovšem podle ČKAIT nikoli zrychlit – zkrácení jeho termínů je nicméně hlavní záměr vlády.

SF/pb